Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu 3 Kitabı + Yardımcı DVD Hakkında

Bilgisayar Öğrenmmenin Kısayolu 2Bilgisayar Öğrenmek İstiyorum Diyenler İçin...

Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu 3 Arka Kapak Yazısı

Serinin 3. kitabı ile karşınızdayız. Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu kitabını yayınladığımızda binlerce kişiye kısa sürede ulaşacağımızı düşünmemiştik. İlk kitabımız tükenince kendimizi yenileyerek serinin ikinci kitabını yayınlamış ve bu kitabın yanına DVD çalışmasını eklemiştik. 03.02.2017 tarihinde MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından Bilgisayar Kullanımı kurs programında değişiklik yapıldı. Bu kapsamda kitabımıza Bilgi Güvenliği ile ilgili konuları ekledik ve kitabımızı 544 sayfa olarak yeniden yayınlıyoruz. Kitabımız gibi yanında yer alan DVD içeriğini de Bilgi Güvenliği sunumları ile güncelledik. DVD; 2 GB’a yakın içerik, 582 dakika video eğitim, 1.364 slayttan oluşan sunumlar, uygulama soruları ve çözümleri, Word-Excel uygulama örnekleri ve çözümlü halleri ile öğrenirken en büyük yardımcınız olmaya devam edecek. Yaptığımız her baskıda yenilikler ile karşınıza çıkmaktan mutluyuz.

A’dan Z’ye bilgisayar kullanımının inceliklerini en güncel haliyle sizlere sunmaya devam ediyoruz. Kitaptan takip ettiğiniz konuları, DVD içerisinde yer alan çözümlü uygulama örnekleri, video anlatımlar, sunumlar ile destekleyerek; bilgisayar kullanımı konusunda kendinizi geliştirmeniz ve bilgilerinizi güncellemeniz en önemli dileğimizdir. Önceki baskılarda yer alan internet ve e-posta yönetimi konusunun yanı sıra, serinin yeni kitabında yer alan Bilgi Güvenliği konusu, bilgisayar ve internet üzerindeki birçok konuya bakış açınızı değiştirecek diye düşünüyoruz. Bilgisayar kullanıcılarının olmazsa olmazı Ofis programlarını bütün özellikleriyle öğrenmeniz işlerinizi büyük ölçüde kolaylaştıracak. Bir işlemin çok daha kolay yöntem ile yapılabildiği halde kullanıcıların zorlandığı noktaları aydınlatmak en büyük isteğimizdi ve gelen yorumlardan bunu başardığımızı anlıyoruz. Özellikle kitapta yer alan Excel ve İleri Excel konularını bilmek; sizleri günlük hayatınızda, iş başvurularınızda bir adım öne çıkaracaktır.

“Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu 3” 163 saatlik Bilgisayar İşletmenliği kursuna uygun içeriğe sahip ilk kitap. Bu ayrıcalığın yanı sıra kitabımızın “Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10” anlatımlarının bir arada toplandığı ilk kitap olması ile ayrıca gurur duyuyoruz.

Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu 3 Konu Başlıkları
Bilgisayara Giriş
İşletim Sistemi Kurulumu
İnternet ve E-Posta
Outlook (E-Posta Yönetim Yazılımı)
Bilgi Güvenliği
Word (Kelime İşlemci Yazılımı)
Excel (Elektronik Tablolama Yazılımı)
PowerPoint (Sunu Hazırlama Yazılımı)
Windows 8.1 Yenilikler - Farklılıklar - Genel Bakış - Önemli Özellikler
Windows 10 Yenilikler - Farklılıklar - Genel Bakış - Önemli Özellikler
Offıce 2016 Yenilikler

Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu 3 - Yardımcı DVD Hakkında Bilgi 
Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu 3 Yardımcı DVD'sine hoş geldiniz. Bu DVD'yi hazırlarken öğrenme sürecinde kitaba destek olması konusunda çok çaba sarf ettik. Kitabın sayfalarında ilerlerken DVD içerisinde yer alan materyaller ile öğrenme sürecinizi destekleyeceğiz.

Video anlatımlar bölümünde kitapta yer alan birçok konunun video anlatımı yer alıyor. Temel bölümde ve diğer bölümde öğrenmenizi destekleyici uygulama sorularının video anlatımlarını DVD'ye ekledik. Ayrıca Word, Excel ve PowerPoint konularının tamamını bu bölümde video anlatıma dönüştürdük. Video eğitimlerimiz toplam 98 videodan oluşuyor. Video eğitimlerin toplam süresi ise 9 saat 42 dk.

Eğitim sunumları kısmında 1.364 slayttan oluşan sunumlarımız öğrenme sürecinde kitaba eşlik edecek. Eğitim sunumları özet bilgileri içerdiği için daha detaylı bilgi almak istediğinizde mutlaka kitapta yer alan ilgili konuya geri dönmelisiniz.

PDF Belgeler bölümünde bazı konuların PDF kitapçık hallerini size sunmak istedik. Bu bölümde yer alan özellikle uygulama sorularının çıktılarını alıp bilgilerinizi deneme imkanı bulacaksınız.

Word Uygulamaları kısmında 18 tane uygulama çalışmasında sizlere 97 tane soru yönelttik ve bunları kitapta ilgili konuyu inceledikten sonra uygulamanızı istiyoruz. Bu uygulamalarda sorun yaşadığınızda video anlatım bölümünde yer alan ilgili videodan yararlanabilirsiniz. Dilerseniz yine Word Uygulamaları kısmında bu örneklerin çözümlü hallerini inceleyebilirsiniz.

Excel Uygulamaları kısmında kitapta ekran çıktıları ile adım adım anlattığımız örnekler yer alıyor. Size önerimiz yine Word ile benzer şekilde Excel konusunda ilgili örneğin kitap üzerinde yapılışını inceledikten sonra bu dosyalar üzerinde kendiniz işlem yaparak öğrendiklerinizi pekiştirmelisiniz. Takıldığınız işlem adımlarında kitapta yer alan ekran çıktıları üzerinden kontrol etmeli ve adım adım işlem basamaklarını tekrarlamalısınız. Şüphesiz ki bu uygulamalar, kitabı takip ederken kendiniz uygulayarak öğrenmeniz açısından oldukça önemli. Bu Excel uygulamaları sayesinde 42 dosyada toplam 125 işlem yapacaksınız.

Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu 3 - Yardımcı DVD İçeriği 
Video Anlatımlar (98 Video – 9 saat 42 dk. Eğitim)
Eğitim Sunumları (20 Sunum – 1.364 Slayt) 
PDF Belgeler (54 sayfa)
Word Uygulamaları (18 Uygulama Belgesi-97 soru)
Excel Uygulamaları (42 Uygulama Belgesi+42 Çözümlü Uygulama Belgesi+125 işlem)

İnsan Bildiğini Zannettiği Birşeyi Asla Öğrenemez

Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu 2 Arka Kapak Yazısı

Yeniden geldik. Eksiklerimizi tamamlayıp tekrar aranızdayız. Önerileriniz doğrultusunda kitabımızı yeniden şekillendirdik. Ne mutlu ki “Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu” çok sevildi ve okuyucusundan olumlu yorumlar aldı. 7’den 70’e herkese bilgisayar öğretmek istediğimizi belirtmiştik. İstediğimiz gibi oldu. Ortaokullara, liselere, halk eğitim merkezlerine, meslek yüksekokullarına, üniversitelere yüzlerce kitabımızı ulaştırmanın ve bu eseri yenileyip tekrar karşınıza çıkabilmenin haklı gururunu yaşıyoruz. İlk baskının bu kadar kısa sürede tükeneceğini düşünmüyorduk. Tepkiler olumlu gelince hemen kitabın ikincisi için çalışmaya başladık. Sizlere aynı ürünü sunmak istemedik. Yenilenmemiz gerekiyordu. Kitabın anlatımı ve içeriği ile ilgili aldığımız güzel dönütleri taçlandırmak ve benzer yorumları tekrar duyabilmek için çalıştık. Windows 7 anlatımının yanında Windows 8.1 ve Windows 10’u dâhil ettik kitabımıza. Aslında işletim sistemine çok bağlı bir kitap değildi Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu. İşletim sisteminden bağımsız onlarca güncel konuya da değiniyordu. Windows 7 işletim sisteminde gerçekleştirdiğimiz önemli işlemlerin Windows 8.1 ve Windows 10’da nasıl yapıldığını da ekledik kitabımıza. Farklı işletim sistemi kullanan kullanıcıları tek çatı altında toplamak istedik. Konu hakkında çok fazla bilgiye sahip olmayanları düşünerek oldukça basit, bilgisine bilgi katmak isteyenleri düşünerek de oldukça yenilikçi bir kitap oldu Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu 2.
Kitabımızın en önemli yeniliği ise şüphesiz DVD eklemesi oldu. İzle, Uygula ve Öğren sloganına sahip DVD yeniliğimiz karşınızda. Bu DVD’de temel bölümdeki onlarca konuyu ve Word-Excel-PowerPoint programlarının tamamını video anlatıma dönüştürdük. Kursa gitmeye vakti olmayanları da düşündük video anlatımları gerçekleştirirken. Biraz “fastfood” bir DVD oldu. Kullanıcıların bilgisayara her yönüyle hâkim olması için bu anlatımların oldukça faydalı olacağını düşünüyoruz. 

İlk kitabımızda Excel örneklerimiz çok ses getirmişti. Excel örneklerinin sayısını arttırıp yanına Word uygulama örneklerini de ekledik. Word, Excel uygulama örneklerini, çözümlü hallerini ve video anlatımlarını sizlere sunuyoruz. Bunların yanı sıra yüzlerce slâyttan oluşan eğitim sunumları, temel bölümdeki uygulama soruları-cevap anahtarları ve önemli konuların PDF dosyaları DVD’mizde yer alıyor. 
Bu şekilde yazınca çok emek harcadığımızı fark ediyoruz ama hiç yorulmadan, büyük bir heyecan ve bir an evvel bu ürünü sizlere sunmanın telaşı ile keyif içinde çalıştık. Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu 2 karşınızda. Bilgisayar öğrenmenin en keyifli halini sizlere sunuyoruz. 

Faydalı olması dileğiyle…
Hakan YANDIM
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu 2 Konu Başlıkları 

Bilgisayar Kullanımı
İşletim Sistemi Kurulumu
İnternet ve E-Posta
Outlook (E-Posta Yönetim Yazılımı)
Word (Kelime İşlemci Programı)
Excel (Elektronik Tablolama Programı)
PowerPoint (Sunu Hazırlama Programı)
Windows 8.1 Yenilikler - Farklılıklar - Genel Bakış ve Önemli Özellikler
Windows 10 Yenilikler - Farklılıklar - Genel Bakış ve Önemli Özellikler

Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu 2 - Yardımcı DVD Hakkında Bilgi 

Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu 2 Yardımcı DVD'sine hoş geldiniz. Bu DVD'yi hazırlarken öğrenme sürecinde kitaba destek olması konusunda çok çaba sarf ettik. Kitabın sayfalarında ilerlerken DVD içerisinde yer alan materyaller ile öğrenme sürecinizi destekleyeceğiz.

Video anlatımlar bölümünde kitapta yer alan birçok konunun video anlatımı yer alıyor. Temel bölümde ve diğer bölümde öğrenmenizi destekleyici uygulama sorularının video anlatımlarını DVD'ye ekledik. Ayrıca Word, Excel ve PowerPoint konularının tamamını bu bölümde video anlatıma dönüştürdük. Video eğitimlerimiz toplam 98 videodan oluşuyor. Video eğitimlerin toplam süresi ise 9 saat 42 dk.

Eğitim sunumları kısmında 1250 slayttan oluşan sunumlarımız öğrenme sürecinde kitaba eşlik edecek. Eğitim sunumları özet bilgileri içerdiği için daha detaylı bilgi almak istediğinizde mutlaka kitapta yer alan ilgili konuya geri dönmelisiniz.

PDF Belgeler bölümünde bazı konuların PDF kitapçık hallerini size sunmak istedik. Bu bölümde yer alan özellikle uygulama sorularının çıktılarını alıp bilgilerinizi deneme imkanı bulacaksınız.

Word Uygulamaları kısmında 18 tane uygulama çalışmasında sizlere 97 tane soru yönelttik ve bunları kitapta ilgili konuyu inceledikten sonra uygulamanızı istiyoruz. Bu uygulamalarda sorun yaşadığınızda video anlatım bölümünde yer alan ilgili videodan yararlanabilirsiniz. Dilerseniz yine Word Uygulamaları kısmında bu örneklerin çözümlü hallerini inceleyebilirsiniz.

Excel Uygulamaları kısmında kitapta ekran çıktıları ile adım adım anlattığımız örnekler yer alıyor. Size önerimiz yine Word ile benzer şekilde Excel konusunda ilgili örneğin kitap üzerinde yapılışını inceledikten sonra bu dosyalar üzerinde kendiniz işlem yaparak öğrendiklerinizi pekiştirmelisiniz. Takıldığınız işlem adımlarında kitapta yer alan ekran çıktıları üzerinden kontrol etmeli ve adım adım işlem basamaklarını tekrarlamalısınız. Şüphesiz ki bu uygulamalar, kitabı takip ederken kendiniz uygulayarak öğrenmeniz açısından oldukça önemli. Bu Excel uygulamaları sayesinde 42 dosyada toplam 125 işlem yapacaksınız.

Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu 2 - Yardımcı DVD İçeriği 

Video Anlatımlar (98 Video – 9 saat 42 dk. Eğitim)
Eğitim Sunumları (19 Sunum – 1250 Slayt) - Düzenleme Yapılabilir Biçimde -
PDF Belgeler (54 sayfa)
Word Uygulamaları (18 Uygulama Belgesi-97 soru)
Excel Uygulamaları (42 Uygulama Belgesi+42 Çözümlü Uygulama Belgesi+125 işlem)

Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu Kitabı Hakkında

Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu kitabı yıllardır vermiş olduğum eğitimlerde elde ettiğim tecrübe ile oluşturulmuştur. Kullanıcıların nasıl daha kolay öğrendiğini keşfettiğim ve bu doğrultuda anlatımlarımı gerçekleştirdiğim kitabım artık elinizde. Alanında tüm konuların yer aldığı bir kaynak olan kitabımızı 7den 70e tüm bilgi düzeyindeki kullanıcılara hitap edecek şekilde hazırladık. Sizler için bilgisayar alanında bir başucu kaynağı oluşturduğumuza inanıyoruz.

Temel bölümde: Bilgisayarı açıp kapatmaktan, işletim sistemi kurulumuna; klavye kısayol tuşlarından, bilgisayarınızdan tamamen silinen dosyaları nasıl geri getireceğinize; klasör oluşturmaktan, virüs bulaştırmadan flash belleğin nasıl kullanılacağına; bilgisayarın temel donanım birimlerinden, dosya ve klasör gizlemeye; dosya uzantılarından, dosya büyüklüklerine; sistem geri yüklemeden, bilgisayarınızın kilitlendiğinde ne yapmanız gerektiğine; disk temizleme ve birleştirmeden, bilgisayarınızın fiziksel bakımlarının nasıl yapılacağına; denetim masasında yer alan tüm seçeneklerden, bilgisayarınıza yeni bir yazıcı tanıtmaya; bilgisayarınıza yeni bir yazı tipi yüklemeden, bilgisayarınız için gerekli olan tüm programları kurmaya; program indirmekten, internetten video indirmeye; cd-dvd oluşturmaktan, uzaktaki bir bilgisayarı kontrol etmeye; resimler üzerinde temel düzenlemeler yapmaktan, ağ kurmaya; bilgisayarınızı sağlıklı bir şekilde nasıl kullanmanız gerektiğine kadar geniş yelpazede konulara değindik. İşletim sistemi kurulumunda nelere dikkat edilmesi gerektiğini detaylarıyla ve ekran çıktıları ile inceledik.

İnternet konusunda güncel konulara, bilinmeyenlere değinmeye çalıştık. E-posta adresi alma ve kullanma konusunda önemli ipuçları verdik. İş hayatının vazgeçilmez e-posta yönetim programı olan Outlook 2010 programı anlatımı ile çok da yabancı olmadığınız e-posta konusuna yeni bir soluk getirdik.

Ofis programları konusunda Word, Excel ve Powerpoint programlarının A’dan Z’ye kullanımlarına değindik. Word ile istediğiniz tüm belgeleri oluşturabileceğiniz bilgiyi sizlere aktardık. Word programının tüm menülerini inceledik ve tablo oluşturmaya kadar bilgiye kitabımızda yer verdik. Excel programında iş hayatında kullanabileceğiniz tüm konulara özenle değindik. Excel uygulamalarını aşama aşama anlaşılır şekilde ekran çıktıları ile anlattık. Powerpoint ile sunum oluşturmanın tüm tekniklerine değindik.

Faydalı olması dileğiyle… 

Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu Kitabı Yazarı Hakan YANDIM

Hakan YANDIM Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL ile Çankaya Köşkü

Hakan YANDIM Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI ile Yılın Fark Yaratan Öğretmenleri Programı

Hakan YANDIM Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu Kitabı Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI Hediyesi

1984 Eskişehir doğumluyum. Liseyi Eskişehir Gazi Yabancı Dil Ağırlıklı Lisesinde (1998/2002), lisansı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünde (2002/2006), yüksek lisansı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bölümünde (2011/2013) tamamladım.

İlkokul yıllarından beri yazmayı çok sevdim. Ortaokulda 2 yıl boyunca bir arkadaşımla birlikte Nane Şekeri isimli bir dergi çıkarttık. Sonrasında lise yıllarında 2 sene şiir köşesini hazırladığım Genç İletişim dergisinin editörlüğünü üstlendim ve Eskişehir Radyo Vizyonda yayın asistanlığı yaptım. Üniversitede okurken 2 yıl Eskişehir’in yerel gazetesi olan İstikbal Gazetesinde Biraz da Şiir isimli köşeyi hazırladım ve internet radyosu olan Radyo Gold’ da şiir programı hazırladım. Çok sayıda radyo programında ve televizyon programında konuşmacı olarak yer aldım. İlk şiir kitabım “Bir Kitaplık Yârim” 2003 yılında yayınlandı. Ardından 2005 yılında “Siyah Beyaz Hayatımın Renkli Mürekkebi” isimli şiir ve denemelerimin yer aldığı kitap raflardaki yerini aldı. 2008 yılında “Yüreğimde Kaybolan Şehir” isimli kitabım e-kitap olarak yayınlandı. 

Kendi alanımdaki çalışmalarıma üniversite yıllarında okurken bilgisayar şirketlerinde teknik servis ve satış elemanı olarak çalışmakla başladım. 2004-2006 yılları arasında Eskişehir Önder Dil ve Eskişehir Bil Dershaneleri teknik servis sorumlusu olarak görev aldım. 2005 yılında İzmir’de yapılan Dünya Üniversite Yaz Oyunlarında, Meteksan A.Ş. şirketinde, Alsancak Yüzme Tesisleri Sistem Destek Uzmanı olarak görev aldım. Öğretmenlik hayatım ise 14 Şubat 2007 tarihinde Aksaray ili Ağaçören İlçesi Kederli İlköğretim Okulunda başladı. Bu okulda 1 yıl görev yaptıktan sonra 2008 yılında yapılan Eğitici Formatörlük sınavını kazandım ve Ağaçören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Eğitici Formatör olarak görev aldım. Bu sürede halk eğitim merkezinde bilgisayar kullanımı ve hizmet içi eğitim web tasarım kursları verdim. Askerlik görevimi 2008-2009 yılları arasında Yedek Subay Öğretmen olarak Kahramanmaraş Muallim Hayrullah Efendi İlköğretim Okulunda yaptım. Askerlik dönüşü Ağaçören ilçesi Hüsrev ilköğretim okulunda Bilişim Teknolojileri Formatör öğretmeni olarak görev aldım. Kısa süreli aynı ilçede Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü görevini vekâleten yürüttüm. 25.06.2010 tarihinde Bozüyük Halk Eğitimi Merkezine Bilişim Teknolojileri öğretmeni olarak tayin oldum ve halen aynı kurumda öğretmen olarak görev yapmaktayım.

Bozüyük’te 1000’in üzerinde kişiye Bilgisayar Kullanımı ve Office Programları eğitimi yanı sıra; yapmış olduğum “Annem Bilgisayar Öğreniyor” projesinde 300 anneye Temel Bilgisayar Okuryazarlığı eğitimi verdim. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2013 yılında görev yaptığım ilde “Yılın Fark Yaratan Öğretmeni” seçildim ve Ankara’da TBMM, Milli Eğitim Bakanlığı, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığındaki törenlerde ilimi temsil ettim.

28.02.2015 tarihinde yayınlanan 448 sayfalık Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu kitabımın ikincisi versiyonu Mart 2016’da yayınlandı. Yanında verilen DVD içerisinde video anlatımlar, eğitim sunumları, çalışma kâğıtları, PDF anlatımlar, çözümlü Word ve Excel uygulama dosyaları yer almaktadır.
Öğretmenlik mesleğimin yanı sıra web tasarım ve Google SEO uzmanlığı alanlarında çalışmalar yapıyorum. Bilişim Teknolojileri Sektöründe İlk Ulusal Yeterlilik Projesinde Bilişim Danışmanı olarak ve Çizgi-Tagem tarafından yürütülen eğitim projelerinde yer alıyorum. Şu ana kadar Office 2007 Temel ve İleri eğitimi, Office 2010 Temel ve İleri eğitimi, Adobe CS5 eğitimi, Adobe Acrobat X eğitimi, Adobe Captivate 5 eğitimi ve Adobe CS6 yenilikler eğitim projelerinde eğitmen olarak görev aldım. Adobe CS4 eğitiminde ise değerlendirme uzmanı olarak çalıştım. Bu eğitimler http://www.cizgi-tagem.org adresinde yayınlanıyor ve 85.000 kişi bu eğitimlerden ücretsiz olarak yararlanıyor. Sistemde yer alan 38.000 soru üzerinden kişiler kendi bilgilerini sınayıp sertifika sınavlarına katılabiliyorlar.

Evliyim ve 1 çocuk babasıyım.

Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu 2 İçindekiler


Hakkımda XIV
Önsöz/Sonsöz XV

1.BÖLÜM - BİLGİSAYAR KULLANMA
1.1.BİLGİSAYAR NEDİR? 1
1.1.1.Bilgisayarı Açma 1
1.1.2.Bilgisayarı Kapatma 1
1.2.KLAVYE VE FARE KULLANIMI 1
1.2.1. Fare Nasıl Kullanılır? 1
1.2.2. Klavye Tuşları ve Görevleri 2
1.3.DONANIM – YAZILIM 6
1.4. İŞLETİM SİSTEMLERİ 6
1.4.1. Windows ve Diğerleri 6
1.5.İŞLETİM SİSTEMİNDE TEMEL KAVRAMLAR 7
1.5.1.Masaüstü 7
1.5.2.Başlat Menüsü 7
1.5.3.Görev Çubuğu 7
1.6.TEMEL KLASÖR İŞLEMLERİ 7
1.6.1. Klasör 7
1.6.2. Klasör Oluşturma 8
1.6.3. Klasör Silme 8
1.6.4. Geri Dönüşüm Kutusundan Öğe (Dosya, Klasör, Kısayol vb.) Kurtarma 10
1.6.5.Klasörün Adını Değiştirme 12
1.7. PENCERELERLE ÇALIŞMA 13
1.7.1. Pencereyi Taşıma 13
1.7.2. Pencereyi Boyutlandırma 13
1.7.3. Kaydırma Çubuklarını Kullanarak Klasör İçeriğini Görüntüleme 13
1.8. KESME-KOPYALAMA-YAPIŞTIRMA İŞLEMLERİ 14
1.8.1. Kısayol Tuşları 14
1.8.2. Düzen Menüsü 14
1.8.3. Sürükle Bırak Yöntemi 14
1.8.4. Sağ Tuş Menüsü 15
1.8.5. Sağ Tuş ile Sürükleme 15
1.9. BİLGİSAYARIN ANA DONANIM BİRİMLERİ 16
1.9.1. Anakart (Mainboard) 16
1.9.2. İşlemci (CPU) 16
1.9.2.1. Çift Çekirdek - 4 Çekirdek İşlemciler 16
1.9.2.2. İ3-İ5-İ7 İşlemciler 16
1.9.2.3. Atom İşlemciler 17
1.9.3.RAM-Random Access Memory(Rastgele Erişimli Bellek) 17
1.9.4. Harddisk (Sabit Disk) 18
1.9.4.1. Masaüstünde ve Belgelerde Dosyalarımızı Tutmak Ne Kadar Güvenilir? 18
1.10. GİRDİ VE ÇIKTI BİRİMLERİ 19
1.10.1. YAZICILAR 19
1.10.1.1. Nokta Vuruşlu Yazıcılar(Dot Matrix) 19
1.10.1.2. Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar 19
1.10.1.3. Lazer Yazıcılar 20
1.10.1.4. Çok Amaçlı Cihazlar (All in One) 20
1.10.1.5. Tarayıcı (Scanner) 20
1.11. MASAÜSTÜ EKRANINDA YAPILACAK TEMEL İŞLEMLER 20
1.11.1. Sağ Tuş Menüsü 20
1.11.2. Kısayol 21
1.11.2.1. Masaüstüne Kısayol Ekleme 22
1.12. TEMEL DOSYA İŞLEMLERİ 22
1.12.1. Dosya Nedir? 22
1.12.2. Dosya Uzantılarını Açma – Kapatma 23
1.12.3. Dosya Uzantılarının Bilgisayarda Açık Olmasının Önemi 24
1.12.4. Sık Kullanılan Dosyalar ve Uzantıları 24
1.12.5. Dosya Türlerinin Açılacağı Programları Belirlemek 25
1.12.6. Dosya ve Klasör Gizleme 27
1.12.6.1. Bilgisayarda Gizli Dosya ve Klasörleri Gösterme/Göstermeme 27
1.12.7. Klasörlerin Simgelerini Değiştirme 28
UYGULAMA SORULARI 1 29
1.13. DOSYA BÜYÜKLÜKLERİ (KAPASİTE BİRİMLERİ) 31
1.13.1. İkili Sistem 31
1.13.2. Örnek Dosya Büyüklükleri ve Hesaplamalar 31
UYGULAMA SORULARI 2 (Dosya Büyüklükleri Çalışma Soruları) 34
1.14. ARAMA İŞLEMİ 35
1.14.1. Dosya-Klasör Arama 35
1.14.2. Programlara Hızlı Erişim 36
1.14.3. Joker Karakterler Kullanarak Dosya-Klasör Arama 36
1.15. DONATILAR MENÜSÜ 37
1.15.1. Donatılarda Yer Alan Programlar 37
1.15.1.1. Hesap Makinesi 38
1.15.1.2. Not Defteri 38
1.15.1.3. Ekran Alıntısı Aracı 38
1.15.1.4. WordPad 39
1.15.1.5. Paint 39
1.15.1.6. Ses Kaydedicisi 40
1.15.1.7. Yapışkan Notlar 40
1.15.1.8. Büyüteç 40
1.15.1.9. Ekran Klavyesi 40
1.15.1.10. Windows Gezgini 41
1.15.1.11. DOS Komut İstemi 41
1.16. DOSYA VE KLASÖR SEÇME 42
1.17. SİSTEM ARAÇLARI 43
1.17.1. Disk Temizleme 43
1.17.2. Disk Birleştirme 44
1.17.3. Disk Üzerinde Hata Denetimi 45
1.17.4. Sistem Geri Yükleme 46
1.17.4.1. Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma 48
1.18. BAŞLANGIÇ MENÜSÜ 49
1.19. DENETİM MASASI 50
1.19.1. Bölge ve Dil 52
1.19.2. Fare 54
1.19.3. Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü 56
1.19.3.1. Atlama Listesi Nedir? 59
1.19.3.2. Başlat Menüsüne Bir Programın Kısayolunu Sabitleme ve Ayırma 60
1.19.3.3. Görev Çubuğuna Bir Programın Kısayolunu Sabitleme ve Ayırma 60
UYGULAMA SORULARI 3 62
1.19.4. Görüntü Özellikleri 63
1.19.4.1. Bilgisayarın Görüntüsünü Projeksiyona Aktarma 63
1.19.4.2. Ekran Çözünürlüğünü Ayarlama 64
1.19.5. Kişiselleştirme Seçenekleri 65
1.19.5.1. Masaüstü Arka Planını Değiştirme 65
1.19.5.2. Pencere Rengi Ayarlama 67
1.19.5.3. Sesler 68
1.19.5.4. Ekran Koruyucu 69
1.19.5.5. Masaüstünü Özelleştirme 70
1.19.6. Güç Seçenekleri 70
1.19.6.1. Bilgisayarı Hazırda Bekletme ya da Uyutma 71
1.19.6.2. Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS ) 72
1.19.7. İşlem Merkezi 72
1.19.8. Klasör Seçenekleri 73
1.19.9. Klavye 75
1.19.10. Kullanıcı Hesapları 75
1.19.11. Programlar ve Özellikleri 77
1.19.11.1. PROGRAMLAR 78
1.19.11.1.1. Program (Yazılım) Türleri 78
1.19.11.1.1.1. Ücretsiz programlar (Freeware) 78
1.19.11.1.1.2. Deneme Sürümü Programlar (Demo) 78
1.19.11.1.1.3. Ücretli (Lisanslı) Programlar 78
1.19.11.2. PROGRAM İNDİRME 78
1.19.11.2.1. Program indirirken Çalıştır mı yoksa Kaydet düğmesi mi Kullanılmalıdır? 81
1.19.11.3. PROGRAM KURULUMU 82
1.19.11.3.1. Kurulum Aşamasında Karşılaşılan İngilizce Terimler 82
1.19.11.3.2. Programlar Format Atmadan Önce Yedeklenebilir mi? 83
1.19.11.4. BİLGİSAYARINIZDA KULLANABİLECEĞİNİZ TEMEL PROGRAMLAR 84
1.19.11.4.1. CCleaner (Temizlik Programı) 84
1.19.11.4.2. Revo Uninstaller (Bilgisayarınızdan Kaldırılamayan Programları Kaldırma) 84
1.19.11.4.3. Recuva (Shift+Delete ile Silinen Dosyaları Geri Getirme) 85
1.19.11.4.4. Video İzlemede Karşılaşılan Kodek Problemlerinin Çözümü 86
1.19.11.4.5. Video İzleme Programı 86
1.19.11.4.6. Adobe Reader 86
1.19.11.4.7. Adobe Flash Player 87
1.19.11.4.8. 10 Parmak Yazım Programı 87
1.19.11.4.8.1. 10 Parmak Klavye Kullanımını Geliştirmek için Siteler 87
1.19.11.4.9. İnternet Tarayıcısı (Browser) Programları 87
1.19.11.4.10. İnternetten Video İndirme 88
1.19.11.4.11. Dosya Türleri Arasında Dönüşüm Yapma 88
1.19.11.4.12. İnternete Bağlı Bir Bilgisayarı Uzaktan Yönetme (Teamviewer Programı) 88
1.19.11.4.13. EVEREST- AIDA64 (Bilgisayarınızın Donanımlarını Gösteren Program) 89
1.19.11.4.14. Moonstar (İngilizce Türkçe Sözlük) 90
1.19.11.4.15. Deep Freeze 90
1.19.11.4.16. Sıkıştırma Programları (WinRAR) 90
1.19.11.4.16.1 WinRAR ile Sıkıştırılan Dosyaları Açma 92
1.19.11.4.17. Skype (Tüm Dünya ile Bedava Sesli ve Görüntülü Görüşme Yapın) 92
1.19.11.4.18. Nero-CD Yazdırma Programı 92
1.19.11.5. İstediğiniz İşlemi Yapacak Programlara Erişme 94
1.19.12. AYGITLAR VE YAZICILAR 95
1.19.12.1. Bilgisayarınıza Yeni Bir Donanım Tanıtma İşlemi 95
1.19.12.2. Yazıcı Ekleme 96
1.19.12.2.1. Varsayılan Yazıcıyı Değiştirme 97
1.19.12.2.2. Sınama Sayfası Yazdırma 98
1.19.12.2.3. Yazıcıyı Kaldırma 98
1.19.13. Denetim Masası-Yazı Tipleri (Yazı Fontları) 98
1.19.14. Denetim Masası-Tarih Saat 99
1.19.15. SİSTEM ÖZELLİKLERİ 100
1.19.15.1. 32 Bit ve 64 Bit İşletim Sistemleri 100
1.19.15.2. Aygıt Yöneticisi 101
1.19.15.3. Sistem Koruması Sekmesi 101
1.19.15.4. Otomatik Güncelleştirmeler (Windows Update) 102
1.19.15.5. Gelişmiş Sekmesi 103
1.19.16. Windows Güvenlik Duvarı 104
1.20. GÖREV YÖNETİCİSİ 105
1.20.1. Görev Yöneticisi Açılmıyor Sorunu Çözümü 107
1.21. Sistem Yapılandırması (msconfig) Başlatma Seçenekleri 108
1.22. Kayıt Defteri 109
1.22.1. Kayıt Defterini Yedekleme 110
UYGULAMA SORULARI 4 110
1.23. BİLGİSAYAR VİRÜSLERİ 111
1.23.1. Virüslerden Korunma 111
1.23.2. Virüs Programları 112
1.24. USB BELLEK (FLASH BELLEK) NEDİR? 112
1.24.1. Flash Bellek Kullanımı 113
1.24.2. Flash Bellek Virüsleri 116
1.25. RESİM ve RESİM DÜZENLEME İŞLEMLERİ 116
1.25.1. Resmin Uzantısını Değiştirme 116
1.25.2. Resim Düzenleme 117
1.25.3. Ekranda Yer Alan Görüntünün Paint Programına Aktarılması ve İstenen Kısmın Kırpılması 118
1.25.4. İnternette Yer Alan Resmi Kaydetme 118
1.25.5. Resmi Yazdırma 118
1.26. AĞ 119
1.26.1. Bilgisayar Adını ve Çalışma Grubunu Öğrenme 119
1.26.2. Ağ Kurulumu 120
1.26.3. Ağdaki Diğer Bilgisayarları ve Onların Paylaşımlarını Görme 123
1.26.4. Ağdaki Diğer Bilgisayarla Klasör Paylaşımı 124
1.26.5. Yerel Diski Tamamen Paylaşıma Açma 125
1.26.6. Bir Yazıcıyı Paylaşıma Açma 126
1.26.7. Ağdaki Bir Yazıcıyı Bilgisayara Tanıtma 127
1.27. BİLGİSAYAR VE SAĞLIK 128
1.27.1. Neler Yapabiliriz? 129
1.28. BİLGİSAYARIN FİZİKSEL GÜVENLİĞİ VE TEMİZLİĞİ 129
1.29. Bilgisayarınızın Daha Hızlı Çalışması İçin Yapılması Gerekenler 131

2. BÖLÜM - İŞLETİM SİSTEMİ KURULUMU
2.1. İşletim Sistemi Kurulumuna Başlıyoruz 132
2.2. Windows 7 Kurulumu Resimli Anlatım 132
UYGULAMA SORULARI CEVAP ANAHTARLARI
Uygulama Soruları 1 Cevap Anahtarı 144
Uygulama Soruları 2 Cevap Anahtarı 146
Uygulama Soruları 3 Cevap Anahtarı 147
Uygulama Soruları 4 Cevap Anahtarı 148

3. BÖLÜM – İNTERNET VE E-POSTA YÖNETİMİ
3.1. İnternet Hakkında 150
3.2. İnternet Güvenliği 150
3.3. Kablosuz İnternet Bağlantısı (Wireless) 151
3.4. İNTERNET TARAYICI PROGRAMLARI 152
3.4.1. Internet Explorer 152
3.4.1.1. Internet Explorer Programını Başlatmak 152
3.4.1.2. Internet Explorer Arayüzü 153
3.4.1.3. Bir Web Sayfasına Bağlanmak 153
3.4.1.4. Aynı Anda Birden Fazla Web Sayfasında Gezinmek 154
3.4.1.5. Sekmeler Arasında Hızlıca Geçiş 155
3.4.1.6. Web Sayfasını Kaydetme 156
3.4.1.7. Sık Kullanılan Site Ekleme ve Silme 156
3.4.1.8. Sık Kullanılanları Yedekleme ve Yükleme 158
3.4.1.9. Bir İnternet Sayfasını Yazdırma 158
3.4.1.10. Düzen Menüsü ile Seçme-Kopyalama-Bulma İşlemleri 158
3.4.1.11. Görünüm Menüsü ile Yenile-Yakınlaştır-Metin Boyutu-Tam Ekran İşlemleri 159
3.4.1.12. İnternet Seçenekleri 159
3.4.1.13. Açılış Sayfası Değiştirme 160
3.4.1.14. Geçmişi, Parolaları vb. Silme 160
3.4.1.15. Formların, Şifrelerin, Girdiğiniz Sitelerin vs. Kaydedilmesini –
Kaydedilmemesini Sağlama 161
3.4.1.16. Ziyaret Edilen Web Sayfalarının Görüntülenmesi ve Silinmesi 162
3.4.2. Google Chrome 164
3.4.2.1. Programın Arayüzü 164
3.4.2.2. Sık Kullanılan Site Ekleme ve Silme 164
3.4.2.3. Google Chrome’da Sık Kullanılan Siteleri Yedekleme ve Yükleme 164
3.4.2.4. Google Chrome Ayarlar Menüsü 166
3.4.2.5. Google Chrome Açılış Sayfası Ayarlamaları 167
3.4.2.6. Google Chrome Gelişmiş Ayarlar 169
3.4.2.7. Google Chrome Geçmişi Görüntüleme 170
3.5. İNTERNETTE KULLANILAN KAVRAMLAR 171
3.5.1. Temel Kavramlar 171
3.5.1.1. Kısaltmalar 171
3.5.1.2 Alan Adları 171
3.5.1.3. Ülke kodları 172
3.6. GOOGLE ARAMA MOTORU – www.google.com.tr 173
3.6.1. Google’da Etkili Arama Yapma 173
3.6.2. Google Görsel Arama 174
3.6.3. Google Gelişmiş Arama 175
3.6.4. Google Gelişmiş Görsel Arama 177
3.6.5. Google Akademik 178
3.6.6. Google Maps (Haritalar) 179
3.6.7. Google Hesap Makinesi 181
3.7. WEB SAYFALARI NASIL ÇALIŞIRLAR? 181
3.8. E-POSTA YÖNETİMİ 182
3.8.1. E-Posta Nedir? 182
3.8.2. E-Posta Adresi Alma 182
3.8.3. @hotmail.com @outlook.com @outlook.com.tr Uzantılı E-Posta Adresi Alma 182
3.8.4. @gmail.com Uzantılı E-Posta Adresi Alma 186
3.8.5. Gelen E-Postaları Okuma 187
3.8.6. Yeni Bir E-posta Gönderme 188
3.8.7. E-posta Yanıtlama 189
3.8.8. E-posta İletme 189
3.8.9. E-postaları Silme – Gereksiz Olarak İşaretleme – Engelleme – Arşivleme 190
3.8.10. Hesap Ayarlarını Kullanma 191
3.8.11. E-posta Seçenekleri 192
3.8.12. Internet Explorer Programında Kullanabileceğiniz Kısayollar 193
3.9. SOSYAL MEDYA ve BULUT DEPOLAMA 194
3.9.1.FACEBOOK Nedir? 194
3.9.1.1. Facebook Hesabı Oluşturma 194
3.9.1.2. Facebook Hakkında Her Şeyi Öğrenmek 196
3.9.2. TWITTER Nedir? 197
3.9.2.1. Twitter Hesabı Oluşturma 197
3.9.2.2. Twitter Hakkında Her Şeyi Öğrenmek 200
3.9.3. Bulut Depolama 200
3.10. OUTLOOK 2010 (E-POSTA YÖNETİM PROGRAMI)
3.10.1. Programın Başlatılması ve IMAP Destekli ( @hotmail.com )
E-posta Hesabının Tanıtılması 202
3.10.2. POP3 Destekli E-Posta Hesabının Tanıtılması 206
3.10.3. Gelen E-Postaları Okuma ve Yeni Bir E-Posta Gönderme 214
3.10.4. E-Posta Silmek-Yanıtlamak-İletmek 216
3.10.5. E-postaya Resim-Şekil-Dosya vb. Eklemek 216
3.10.6. E-Posta İle İlgili Seçenekler 216
3.10.7. Outlook 2010 Programında Yedekleme İşlemi 217
3.10.8. E-Postalarınız için Kural Oluşturma 218
3.10.9. İletilerin Altına Otomatik Metinler (İmza) Eklemek 223
3.10.10. Outlook Takvim Özelliğini Kullanma 225
3.10.11. Outlook Kişiler Özelliğini Kullanma 227
3.10.12. Outlook Görevler Özelliğini Kullanma 228
3.10.13. Outlook Programı İle İlgili Genel Ayarlamaları Yapma 230
3.10.14. E-Posta Gönderme-Alma Seçenekleri 230

4. BÖLÜM – WORD 2010 (KELİME İŞLEMCİ PROGRAMI)
4.1. Word 2010 Klavye Kısayolları 232
4.2. Word Programının Arayüzü 233
4.2.1. Word Programını Başlatma ve Programa Genel Bakış 233
4.3. DOSYA MENÜSÜ 234
4.3.1. Dosya-Kaydet-Farklı Kaydet İşlemi 234
4.3.1.2. Dosyayı Şifre Vererek Kaydetme İşlemi 235
4.3.1.3. Dosyayı PDF Olarak Kaydetme İşlemi 235
4.3.1.4. Dosyayı Şablon Olarak Kaydetme 235
4.3.2. Dosya Açma İşlemi 236
4.3.3. Kapat Düğmesi 236
4.3.4. Çıkış Düğmesi 236
4.3.5. Bilgi Düğmesi 236
4.3.6. En Son Düğmesi 236
4.3.7. Yeni Düğmesi 237
4.3.8. Yazdırma İşlemi 237
4.3.9. Kaydet ve Gönder Düğmesi 239
4.3.10. Word Seçenekleri 239
4.3.11. Hızlı Erişim Menüsü 242
4.4. GİRİŞ SEKMESİ 243
4.4.1. Pano Bölümü 243
4.4.1.1. Biçim Boyacısı 243
4.4.2. Yazı Tipi Bölümü ve Metin Biçimlendirme İşlemleri 244
4.4.2.1. Mini Araç Çubuğu ile Metin Biçimlendirme 245
4.4.2.2. Metne Efekt Uygulama İşlemi 245
4.4.3. Metin Seçme İşlemi 246
4.4.4. Paragraf Bölümü 246
4.4.4.1. Madde İşaretleri ve Numaralandırma İşlemi 246
4.4.4.2. Sıralama İşlemi 247
4.4.4.3. Tümünü Göster Düğmesi 247
4.4.4.4. Satır ve Paragraf Aralığı Ayarlama 248
4.4.4.5. Kenarlık ve Gölgelendirme İşlemi 248
4.4.5. Stiller Bölümü 249
4.4.6. Düzenleme Bölümü 249
4.5. EKLE SEKMESİ 250
4.5.1. Sayfalar Bölümü 250
4.5.2. Tablolar Bölümü 250
4.5.3. Çizimler Bölümü 255
4.5.3.1. Resim Ekleme İşlemi 255
4.5.3.1.1. Resim Araçları – Biçim Sekmesi 256
4.5.3.1.1.1. Ayarla Bölümü 256
4.5.3.1.1.2. Resim Stilleri Bölümü 256
4.5.3.1.1.3. Yerleştir Bölümü 256
4.5.3.1.1.4. Boyut Bölümü 257
4.5.3.2. Küçük Resim Ekleme İşlemi 257
4.5.3.3. Şekil Ekleme İşlemi 258
4.5.3.4. SmartArt Ekleme İşlemi 260
4.5.3.5. Grafik Ekleme İşlemi 260
4.5.3.6. Ekran Görüntüsü Alma İşlemi 261
4.5.4. Bağlantılar Bölümü 262
4.5.4.1. Köprü Ekleme İşlemi 262
4.5.5. Üstbilgi ve Altbilgi Bölümü 263
4.5.5.1. Üstbilgi Alt Bilgi Ekleme İşlemi 263
4.5.2. Sayfa Numarası Ekleme İşlemi 264
4.5.6. Metin Bölümü 265
4.5.6.1. Metin Kutusu Ekleme İşlemi 266
4.5.6.2. WordArt Ekleme İşlemi 268
4.5.6.3. Büyük Harf Özelliğini Kullanma 268
4.5.6.4. Tarih ve Saat Ekleme İşlemi 269
4.5.7. Denklem ve Simge Ekleme İşlemi 270
4.6. SAYFA DÜZENİ SEKMESİ 271
4.6.1. Temalar Bölümü 271
4.6.2. Sayfa Yapısı Bölümü 271
4.6.2.1. Kenar Boşlukları Ayarlama İşlemi 271
4.6.2.2. Sayfanın Yatay Dikey Ayar İşlemi 273
4.6.2.3. Sayfanın Boyutunu Belirleme İşlemi 273
4.6.2.4. Sütunlar İşlemi 273
4.6.2.5. Kesmeler İşlemi 275
4.6.2.6. Satır Numaraları ile Satırları Numaralandırma İşlemi 276
4.6.2.7. Heceleme İşlemi 276
4.6.3. Sayfa Arka Planı Bölümü 276
4.6.3.1. Filigran Ekleme İşlemi 277
4.6.3.2. Sayfa Rengi Belirleme İşlemi 278
4.6.3.3. Sayfa Kenarlıkları 278
4.6.4. Paragraf Bölümü 279
4.6.5. Yerleştir Bölümü 280
4.6.5.1. Sıralama İşlemleri 281
4.7. BAŞVURULAR SEKMESİ 282
4.7.1. İçindekiler Tablosu Oluşturma İşlemi 283
4.7.2. Dipnot Sonnot Ekleme İşlemi 284
4.7.3. Alıntılar, Kaynakça, Resim Yazıları ve Dizin İşlemleri 285
4.8. GÖZDEN GEÇİR SEKMESİ 285
4.8.1. Yazım ve Dilbilgisi Denetleme İşlemi 285
4.8.1.1 Sözcük Sayımı 287
4.8.2. Açıklamalar Bölümü 288
4.8.2.1. Açıklama Ekleme İşlemi 288
4.8.3. İzleme ve Değişiklikler Bölümü 288
4.8.4. Karşılaştır Bölümü 290
4.8.4.1. Belgeleri Karşılaştırma ve Birleştirme İşlemi 292
4.8.5. Sayfayı Koruma ve Biçimlendirmeyi Kısıtlama İşlemi 292
4.9. GÖRÜNÜM SEKMESİ 295
4.9.1. Belge Görünümleri Bölümü 295
4.9.1.1. Sayfa Düzeni 295
4.9.1.2. Tam Ekran Okuma 295
4.9.1.3. Web Düzeni 295
4.9.1.4. Anahat 296
4.9.1.5. Taslak 296
4.9.2. Göster Bölümü 296
4.9.2.1. Cetvel 296
4.9.2.2. Kılavuz Çizgileri 298
4.9.2.3. Gezinti Bölmesi 298
4.9.3. Yakınlaştır Bölümü 299
4.10. Makrolar 300
4.10.1. Makro Güvenlik Ayarları 304
WORD 2010 UYGULAMA ÇALIŞMASI 305
WORD 2010 UYGULAMA ÇALIŞMASI CEVAP ANAHTARI 307

5. BÖLÜM - EXCEL 2010 (ELEKTRONİK TABLOLAMA PROGRAMI)
5.1. Excel Programını Başlatma 310
5.2. Excel Programının Arayüzünde Yer Alan Elemanlar 310
5.3. Excel Programına Genel Bakış ve Temel İşlemler 312
5.3.1. Çalışma Belgesini Kaydetme 313
5.3.2. Excel Şablonlarını Kullanarak Yeni Belge Oluşturma 314
5.3.3. Excel Seçenekleri 315
5.3.4. Hücrelere Veri Girme, Verileri Düzeltme-Silme, Hücreleri Seçme 315
5.3.5. Hücrelerdeki Verileri Kopyalama Yapıştırma İşlemi 316
5.3.6. Hücrelere Dolgu Rengi Verme 317
5.3.7. Hücrelere Girilen Verileri Hizalama İşlemleri 317
5.3.8. Verileri Hizalama İşlemi 318
5.3.9. Verileri Yönlendirme (Hücredeki Verinin Yazılış Açısını Belirleme) İşlemi 318
5.3.10. Hücreleri Biçimlendirme İletişim Penceresini Kullanma 318
5.3.11. Metin Kaydırma İşlemi (Bir hücreye birden fazla satır veri girme) 319
5.3.12. Hücreleri Birleştirme ve Ortalama İşlemi 320
5.3.13. Giriş Sekmesi Sayı Bölümü İşlemleri 320
5.3.14. Satır Yüksekliği ve Sütun Genişliğini Ayarlama 322
5.3.15. Satır ve Sütun Silme/Ekleme/Kopyalama/Yapıştırma 322
5.3.16. Hücre Silme/Ekleme 323
5.3.17. Satır ve Sütun Gizleme/Gösterme 325
5.3.18. Çalışma Sayfası Ekleme/Yeniden Adlandırma/Silme/Gizleme İşlemleri 326
5.3.19. Çalışma Sayfası Taşıma ve Kopyalama İşlemleri 326
5.3.20. Çalışma Sayfasını Koruma İşlemi 327
5.3.21. En Uygun Sütun Genişliği Ayarlama 329
5.3.22. Excel’de Verileri Hızlı Girme İşlemi 329
5.3.23. Excel’de Tablo Oluşturma 329
5.3.24. Excel’de Özel Listeler Oluşturma 333
5.3.25. Belirli Bir Sütunu veya Satırı Sabitleme İşlemi 335
5.3.26. Yazdırma Alanı Belirleme 337
5.3.27. Başlıkları Yazdırma Özelliği 338
5.3.28. Çalışma Sayfasına Arka Plan Ekleme 339
5.3.29. Bul ve Seç Özelliği 339
5.4. EXCELDE TEMEL HESAPLAMALARI YAPMA 342
5.4.1. Excel Programında 4 İşlem 342
5.4.2. Üs ve Yüzde Hesaplamaları 344
5.5. FORMÜLLER VE FONKSİYONLAR 345
5.5.1. Formüllerde Hata Denetimi 345
5.5.2. EXCEL TEMEL FONKSİYONLAR ve GENEL ÖZELLİKLER 348
5.5.2.1. Toplam Fonksiyonu 348
5.5.2.2. Ortalama Fonksiyonu 349
5.5.2.3. Yuvarla Fonksiyonu 350
5.5.2.4. MAK ve MİN Fonksiyonları 351
5.5.2.5. Eğer Fonksiyonu 353
5.5.3. ÖRNEK UYGULAMALAR İLE ADIM ADIM EXCEL 355
5.5.3.1. Temel Fonksiyonlar 355
5.5.3.2. İşlem Yaparken Belirli Bir Hücreyi Sabitleme 355
5.5.3.2.1. Hücre sabitleme ile ilgili bir örnek daha inceleyelim. 357
5.5.3.3. Başka Bir Sayfadaki Veriyi Alma 358
5.5.3.4. Başka Bir Belgedeki Veriyi Alma 360
5.5.3.5. Yüzde Hesabı ve İç İçe Eğer Fonksiyonu Kullanımı 361
5.5.3.6. Eğer Fonksiyonunda Birden Fazla Mantıksal Sınama Kullanma (VE-YADA) 363
5.5.3.6.1. Eğer fonksiyonunun VE ile kullanımına bir örnek daha verelim. 365
5.5.3.7. Eğersay ve Boşluksay Fonksiyonlarının Kullanımı 366
5.5.3.8. Metinleri Büyük Harf Küçük Harf Yazdırma İşlemi 367
5.5.3.9. Hücrelerde Yer Alan Verileri Birleştirme İşlemi 368
5.5.3.10. Bugün/Şimdi/Gün/Ay/Yıl/Saat/Dakika Hesaplama İşlemi 370
5.5.3.11. Kuvvet ve Karekök Hesabı 371
5.5.4. Grafik Ekleme İşlemi 372
5.5.5. Verileri Filtreleme İşlemi 374
5.6. GÖZDEN GEÇİR SEKMESİ 380
5.6.1. Hücreye Açıklama Ekleme 380
5.7. GÖRÜNÜM SEKMESİ 381
5.7.1. Çalışma Kitabı Görünümleri 381
5.7.2. Sayfa Düzeni Görünümü 381
5.7.3. Sayfa Önizleme Görünümü Sayesinde Verileri Sayfaya Sığdırma 381
5.7.4. Aynı Belgede / Farklı Belgede Yer Alan Çalışma Sayfalarını Yan Yana Görüntüleme 382
5.8. İLERİ EXCEL FONKSİYONLARI VE GELİŞMİŞ ÖZELLİKLER 384
5.8.1. Bir Dizideki Belirli Sıradaki Büyük Küçük Sayıyı Bulma İşlemi (BÜYÜK-KÜÇÜK Fonksiyonları) 384
5.8.2. Sağdan Soldan Belirli Karakterde Metin Alma İşlemi (SAĞDAN-SOLDAN Fonksiyonları) 385
5.8.3. Hücredeki Değerin Parçasını Alma ve Karakter Sayısı Hesaplama İşlemi
(PARÇAAL ve UZUNLUK Fonksiyonları) 387
5.8.4. Dolu Olan Hücreleri Saydırma İşlemi (BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY Fonksiyonu) 389
5.8.5. Başka Sayfadaki Dolu Olan Hücreleri Saydırma İşlemi
(BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY Fonksiyonu) 390
5.8.6. Düşeyara Fonksiyonu ile Bir Tablodan Veri Alma 395
5.8.7. Düşeyara Fonksiyonu ile Başka Sayfadaki Tablodan Veri Alma 395
5.8.8. Etopla Fonksiyonu ile Akıllı Toplama İşlemi 398
5.8.9. Çoketopla Fonksiyonu ile Akıllı Çoklu Toplama İşlemi 402
5.8.10. Düşeyara Etopla Çoketopla Fonksiyonları 404
5.8.11. Yinelenen Kayıtların Temizlenmesi 407
5.8.12. Veri Doğrulama İşlemi (Hücrelere Girilecek Değerleri Sınırlama) 408
5.8.13. Excel’de Veri Alt Toplam İşlemi 410
5.8.14. Özet Tablolar ile Çalışmak 413
5.8.14.1. Özet Tabloda Dilimleyicileri Kullanma 417
5.8.15. Stiller Grubu Seçenekleri 418
5.8.15.1. Koşullu Biçimlendirme 418
5.8.15.1.1. Koşullu Biçimlendirmede Veri Çubukları 429
5.8.15.2. Tablo Olarak Biçimlendir İşlemi 431
5.8.15.3. Hücre Stilleri 431
5.8.16. Makrolar 432

6. BÖLÜM - POWERPOINT 2010 (SUNU HAZIRLAMA PROGRAMI)
6.1. POWERPOINT PROGRAMININ BAŞLATILMASI 437
6.2. POWERPOINT PROGRAMININ ARAYÜZÜ VE TEMEL İŞLEMLER 437
6.2.1. Dosya Kaydetme 438
6.2.2. Sunuyu CD için Paketle 439
6.2.3. Slayt Üzerinde Sağ Tuş Menüsü Seçenekleri 439
6.2.4. Slayt Çoğaltma 439
6.2.5. Slayt Silme 440
6.2.6. Slayt Gizleme 441
6.2.7. Yeni Bir Slayt Oluşturma 441
6.2.8. Slayt Düzeni 441
6.2.9. Metinleri Biçimlendirmek 441
6.2.11. Dosyayı Şifre Vererek Kaydetme 442
6.2.12. Programın Genel Seçeneklerini Belirlemek 442
6.2.13. Yardım Alma 442
6.2.14. Yazdırma 443
6.3. SLAYTA İÇERİK EKLEME 445
6.4. SLAYT TASARIMI BELİRLEMEK 446
6.5. SLAYTLAR ARASI GEÇİŞİ BELİRLEMEK 447
6.6. ANİMASYONLAR SEKMESİ 448
6.7. SLAYT GÖSTERİSİNİ AYARLAMA 450
6.7.1. Gösteriyi İstediğiniz Slayttan İtibaren Başlatma 452
6.7.2. Özel Gösteriler Hazırlama 452
6.7.3. Slayt Gösterisini Ayarlama 453
6.8. GÖZDEN GEÇİR SEKMESİ 453
6.9. GÖRÜNÜM SEÇENEKLERİ 453
6.9.1. Asıl Slayt Kullanımı ile Hızlı Tasarımlar 454
6.10. SES VE VİDEO EKLEME 456
6.10.1. Ses Ekleme 456
6.10.2. Video Ekleme 457
6.11. FOTOĞRAF ALBÜMÜ OLUŞTURMA 459
6.12. EYLEM DÜĞMELERİ 460

7. BÖLÜM – WINDOWS 8.1
7.1. Windows 8.1 Yenilikler – Farklılıklar – Genel Bakış – Önemli Özellikler 461
7.2. Uygulamalara Hızlı Erişim 462
7.3. Uygulamayı Hızlı Bir Şekilde Kapatma 464
7.4. Canlı Kutucuklar 464
7.5. Mağaza 464
7.6. Internet Explorer 11 Yine Aramızda 465
7.7. Arama İşlemi 465
7.8. Pencereler Arası Geçiş 466
7.9. Yardım ve İpuçları Ekranı 471
7.10. Başlat Düğmesi Üzerinde Sağ Tuş Menüsü 473
7.11. Bilgisayarı Kapatma-Yeniden Başlatma 473
7.12. Dosya Uzantılarını Açma – Kapatma 473
7.13. Gizli Dosya, Klasör ve Sürücüleri Gösterme / Göstermeme 474
7.14. Disk Birleştirme 475
7.15. Sistem Geri Yükleme 475
7.16. Bilgisayarı Sıfırlama 476
7.17. Başlangıç Menüsü 477
7.18. Denetim Masasına Erişim 478
7.19. Dil Ayarları (İşletim Sistemi Dilini ve Klavye Dilini Değiştirmek) 478
7.20. Görev Çubuğu ve Gezinti Özellikleri 479
7.21. Başlangıç Ekranına ve Görev Çubuğuna Uygulama Sabitleme 480
7.22. Bilgisayarın Görüntüsünü Projeksiyona Aktarma 480
7.23.Hazırda Beklet Seçeneği 480
7.24. Kullanıcı Hesapları 482
7.25. Güvenlik 485
7.26. Çoklu Kopyalama İşlemleri 486
7.27. Yenilenmiş Görev Yöneticisi 486
7.28. Bir Programın Bilgisayarın Başlangıcında Çalışmasını Engelleme 487

8. BÖLÜM – WINDOWS 10
8.1. Windows 10 Yenilikler – Farklılıklar – Genel Bakış – Önemli Özellikler 488
8.2. Başlat Menüsü 488
8.3. Başlat Üzerinde Sağ Tuş Menüsü 489
8.4. Bilgisayarı Kapatma-Yeniden Başlatma 490
8.5. Çoklu Masaüstü 490
8.6. Evrensel Arama Çubuğu 491
8.7. Microsoft Edge ile İnternet Daha Keyifli 491
8.8. Yenilenmiş Görev Çubuğu 494
8.8.1. Başlangıç Ekranına ve Görev Çubuğuna Uygulama Sabitleme 495
8.9. Fotoğraflar Uygulaması 495
8.10. Komut Satırında Kopyalama Yapıştırma İmkânı 496
8.11. Ekranı 4’e Bölme 496
8.12. Dosya Gezgini (Windows Gezgini) 497
8.13. Bildirim Alanı 498
8.14. Ayarlar Menüsü 499
8.15. Direct X 12 Desteği 499
8.16. Disk Analizi 499
8.17. Dosya Uzantılarını Açma – Kapatma 500
8.18. Gizli Dosya, Klasör ve Sürücüleri Gösterme / Göstermeme 501
8.19. Disk Birleştirme 502
8.20. Bilgisayarı Sıfırlama 502
8.21. Denetim Masası 503
8.22. Dil Ayarları (İşletim Sistemi Dilini ve Klavye Dilini Değiştirmek) 504
8.23. Güvenlik 504

9. BÖLÜM – OFFICE 2016 YENİLİKLER
9.1. WORD 2016 YENİLİKLER 505
9.1.1. Dosya-Hesap Seçeneği 505
9.1.2. Dosya-Geçmiş Seçeneği 506
9.1.3. Dosya-Aç/Paylaş Seçenekleri 506
9.1.4. Sağ tuş Akıllı Arama Özelliği 506
9.1.5. Aradığınız Düğmeyi Kolay Bulma 507
9.1.6. Ekle Sekmesinde Karşılaştığımız Yenilikler Kayda Değer 508
9.1.7. Yorum Ekleme Özelliği 508
9.1.8. Yeni Tasarım Sekmesi 508
9.2. EXCEL 2016 YENİLİKLER 509
9.2.1. Önerilen Grafikler ve Yeni Grafik Türleri 509
9.2.2. PivotTable Özellikleri Yenilenmiş 510
9.2.3. Hızlı Doldurma Özelliği 510
9.3. POWERPOİNT 2016 YENİLİKLER 511
9.3.1. Ekran Kaydı Yapma 512
9.3.2. Tasarım ve Geçişler Sekmesi 512
9.3.3. Mürekkep Oluşturma 512

Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu Kitabı İçindekiler

1.BÖLÜM - BİLGİSAYAR KULLANMA

1.1.Bilgisayar Nedir? 
1.1.1.Bilgisayar Açma 
1.1.2.Bilgisayar Kapatma 
1.2.KLAVYE VE FARE KULLANIMI 
1.2.1. Fare Nasıl Kullanılır? 
1.2.2. KLAVYE TUŞLARI VE GÖREVLERİ 
1.3.DONANIM – YAZILIM 
1.4. İŞLETİM SİSTEMLERİ 
1.4.1. Windows ve Diğerleri 
1.5.İŞLETİM SİSTEMİNDE TEMEL KAVRAMLAR 
1.5.1.Masaüstü 
1.5.2.Simge 
1.5.3.Başlat Menüsü 
1.5.4.Görev Çubuğu 
1.6.TEMEL KLASÖR İŞLEMLERİ 
1.6.1. Klasör 
1.6.2. Klasör Oluşturma 
1.6.3. Klasör Silme 
1.6.4. Geri Dönüşüm Kutusundan Öğe (Dosya, Klasör, Kısayol vb.) Kurtarma 
1.6.5.Klasörün Adını Değiştirme 
1.7. PENCERELERLE ÇALIŞMA 
1.7.1. Pencereyi Taşıma 
1.7.2. Pencereyi Boyutlandırma
1.7.3. Kaydırma Çubuklarını Kullanarak Klasör İçeriğini Görüntüleme 
1.8. KESME-KOPYALAMA-YAPIŞTIRMA İŞLEMLERİ 
1.8.1. Kısayol Tuşları 
1.8.2. Düzen Menüsü 
1.8.3. Sürükle Bırak Yöntemi 
1.8.4. Sağ Tuş Menüsü 
1.8.5. Sağ Tuş ile Sürükleme 
1.9. BİLGİSAYARIN ANA DONANIM BİRİMLERİ
1.9.1. Anakart (Mainboard) 
1.9.2. İşlemci (CPU) 
1.9.2.1. Çift Çekirdek - 4 Çekirdek İşlemciler 
1.9.2.2. İ3-İ5-İ7 işlemciler 
1.9.2.3. Atom İşlemciler 
1.9.3.RAM-Random Access Memory(Rastgele Erişimli Bellek) 
1.9.4. Harddisk (Sabitdisk) 
1.9.4.1. Masaüstünde ve Belgelerde Dosyalarımızı Tutmak Ne Kadar Güvenilir? 
1.10. GİRDİ VE ÇIKTI BİRİMLERİ 
1.10.1. YAZICILAR
1.10.1.1. Nokta Vuruşlu Yazıcılar(Dot Matrix) 
1.10.1.2. Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar 
1.10.1.3. Lazer Yazıcılar 
1.10.1.4. Çok Amaçlı Cihazlar (All in One) 
1.10.1.5. Tarayıcı (Scanner) 
1.11. MASAÜSTÜ EKRANINDA YAPILACAK TEMEL İŞLEMLER 
1.11.1. Sağ Tuş Özellikleri 
1.11.2. Kısayol 
1.11.2.1. Masaüstüne Kısayol Eklemek
1.12. TEMEL DOSYA İŞLEMLERİ 
1.12.1. Dosya Nedir? 
1.12.2. Dosya Uzantılarını Açmak veya Kapatmak 
1.12.3. Dosya Uzantılarının Bilgisayarda Açık Olmasının Önemi 
1.12.4. Sık Kullanılan Dosyalar ve Uzantıları 
1.12.5. Dosya Türlerinin Açılacağı Programları Belirlemek 
1.12.6. Dosya ve Klasör Gizleme 
1.12.6.1. Bilgisayarda Gizli Dosya ve Klasörleri Gösterme/Göstermeme 
1.12.7. Klasörlerin Simgelerini Değiştirmek
UYGULAMA SORULARI 1 
1.13. DOSYA BÜYÜKLÜKLERİ 
1.13.1. İkili Sistem 
1.13.2. Örnek Dosya Büyüklükleri ve Hesaplamalar 
UYGULAMA SORULARI 2 (Dosya Büyüklükleri Çalışma Soruları) 
1.14. ARAMA İŞLEMİ 
1.14.1. Dosya-Klasör Arama 
1.14.2. Programlara Hızlı Erişim 
1.14.3. Joker Karakterler Kullanarak Dosya-Klasör Arama 
1.15. DONATILAR MENÜSÜ 
1.15.1. Donatılarda Yer Alan Programlar 
1.15.1.1. Hesap Makinesi 
1.15.1.2. Not Defteri 
1.15.1.3. Ekran Alıntısı Aracı 
1.15.1.4. WordPad 
1.15.1.5. Paint 
1.15.1.6. Ses Kaydedicisi 
1.15.1.7. Yapışkan Notlar 
1.15.1.8. Büyüteç 
1.15.1.9. Ekran Klavyesi 
1.15.1.10. Windows Gezgini 
1.15.1.11. DOS Komut İstemi 
1.16. Dosya ve Klasör Seçme 
1.17. SİSTEM ARAÇLARI 
1.17.1. Disk Temizleme 
1.17.2. Disk Birleştirme 
1.17.3. Disk Üzerinde Hata Denetimi 
1.17.4. Sistem Geri Yükleme 
1.17.4.1. Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma 
1.18. BAŞLANGIÇ MENÜSÜ 
1.19. DENETİM MASASI 
1.19.1. Bölge ve Dil
1.19.2. Fare 
1.19.3. Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü 
1.19.3.1. Atlama Listesi Nedir?
1.19.3.2. Başlat Menüsüne Bir Programın Kısayolunu Sabitleme ve Ayırma 
1.19.3.3. Görev Çubuğuna Bir Programın Kısayolunu Sabitleme ve Ayırma 
UYGULAMA SORULARI 3 
1.19.4. Görüntü Özellikleri 
1.19.4.1. Bilgisayarınızın Görüntüsünü Projeksiyona Aktarma 
1.19.4.2. Ekran Çözünürlüğünü Ayarlama 
1.19.5. Kişiselleştirme Seçenekleri 
1.19.5.1. Masaüstü Arka Planını Değiştirme
1.19.5.2. Pencere Rengi Ayarlama 
1.19.5.3. Sesler 
1.19.5.4. Ekran Koruyucu 
1.19.5.5. Masaüstünü Özelleştirme 
1.19.6. Güç Seçenekleri 
1.19.6.1. Bilgisayarınızı Hazırda Bekletme ya da Uyutma 
1.19.6.2. Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS ) 
1.19.7. İşlem Merkezi 
1.19.8. Klasör Seçenekleri 
1.19.9. Klavye 
1.19.10. Kullanıcı Hesapları 
1.19.11. Programlar ve Özellikleri 
1.19.11.1. PROGRAMLAR
1.19.11.1.1. PROGRAM (YAZILIM) TÜRLERİ 
1.19.11.1.2. Ücretsiz programlar (Freeware) 
1.19.11.1.3. Deneme Sürümü Programlar (Demo) 
1.19.11.1.4. Ücretli (Lisanslı) Programlar 
1.19.11.2. Program İndirme 
1.19.11.2.1. Program indirirken Çalıştır mı yoksa Kaydet düğmesi mi Kullanılmalıdır? 
1.19.11.3. Program Kurulumu 
1.19.11.3.1. Kurulum Aşamasında Karşılaşılan İngilizce Terimler 
1.19.11.3.2. Programlar Format Atmadan Önce Yedeklenebilir mi? 
1.19.11.4. Bilgisayarınızda Kullanabileceğiniz Temel Programlar 
1.19.11.4.1. Ccleaner(Temizlik Programı) 
1.19.11.4.2. Revo Unınstaller(Bilgisayarınızdan Kaldırılamayan Programları Kaldırma) 
1.19.11.4.3. Recuva (Shift-Delete İle Silinen Dosyaları Geri Getirme) 
1.19.11.4.4. Video İzleme Programı 
1.19.11.4.5. Video İzlemede Karşılaşılan Kodek Problemlerinin Çözümü 
1.19.11.4.6. Adobe Reader 
1.19.11.4.7. Adobe Flash Player 
1.19.11.4.8. 10 Parmak Yazım Programı 
1.19.11.4.8.1. 10 Parmak Klavye Kullanımını Geliştirmek için Siteler 
1.19.11.4.9. İnternet Tarayıcısı (Browser) Programları 
1.19.11.4.10. İnternetten Video İndirme 
1.19.11.4.11. Dosya Türleri Arasında Dönüşüm Yapma 
1.19.11.4.12. İnternete Bağlı Bir Bilgisayarı Uzaktan Yönetme (Teamviewer Programı) 
1.19.11.4.13. EVEREST- AIDA64 (Bilgisayarınızın Donanımlarını Gösteren Program) 
1.19.11.4.14. Moonstar (İngilizce Türkçe Sözlük) 
1.19.11.4.15. Deep Freeze 
1.19.11.4.16. Sıkıştırma Programları (Winrar) 
1.19.11.4.16.1 Winrar ile Sıkıştırılan Dosyaları Açma 
1.19.11.4.17. Skype (Tüm Dünya ile Bedava Sesli ve Görüntülü Görüşme Yapın) 
1.19.11.4.18. Nero-Cd Yazdırma Programı 
1.19.11.5. İstediğiniz İşlemi Yapacak Programlara Erişme 
1.19.12. Aygıtlar ve Yazıcılar 
1.19.12.1. Bilgisayarınıza Yeni Bir Donanım Tanıtma İşlemi 
1.19.12.2. Yazıcı Ekleme 
1.19.12.2.1. Varsayılan yazıcınızı değiştirme 
1.19.12.2.2. Sınama sayfası yazdırma 
1.19.12.2.3. Yazıcıyı Kaldırma 
1.19.13. Denetim Masası-Yazı Tipleri (Yazı Fontları) 
1.19.14. Denetim Masası-Tarih Saat 
1.19.15. Sistem Özellikleri 
1.19.15.1. 32 Bit ve 64 Bit İşletim Sistemleri 
1.19.15.2. Aygıt Yöneticisi
1.19.15.3. Sistem Koruması Sekmesi 
1.19.15.4. Otomatik Güncelleştirmeler (Windows Update)
1.19.15.5. Gelişmiş Sekmesi 
1.19.16. Windows Güvenlik Duvarı 
1.20. Görev Yöneticisi 
1.20.1. Görev Yöneticisi Açılmıyor Sorunu Çözümü 
1.21. Sistem Yapılandırması (msconfig) Başlatma Seçenekleri 
1.22. Kayıt Defteri 
1.22.1. Kayıt Defterini Yedekleme 
UYGULAMA SORULARI 4 
1.23. BİLGİSAYAR VİRÜSLERİ 
1.23.1. Virüslerden Korunma 
1.23.2. Virüs Programları 
1.24. Usb Bellek (Flash Bellek) Nedir? 
1.24.1. Flash Bellek Kullanımı 
1.24.2. Flash Bellek Virüsleri 
1.25. RESİM ve RESİM DÜZENLEME İŞLEMLERİ 
1.25.1. Resmin Uzantısını Değiştirme
1.25.2. Resim Düzenleme 
1.25.3. Ekranda Yer Alan Görüntünün Painte Aktarılması ve İstenen Kısmın Kesilmesi
1.25.4. İnternette Yer Alan Resmi Kaydetmek 
1.25.5. Resmin Çıktısını Almak 
1.26. AĞ 
1.26.1. Bilgisayar Adını ve Çalışma Grubunu Öğrenme 
1.26.2. Ağ Kurulumu 
1.26.3. Ağdaki Diğer Bilgisayarları ve Onların Paylaşımlarını Görme 
1.26.4. Ağdaki Diğer Bilgisayarla Klasör Paylaşımı 
1.26.5. Yerel Diski Tamamen Paylaşıma Açma 
1.26.6. Bir Yazıcıyı Paylaşıma Açma 
1.26.7. Ağdaki Bir Yazıcıyı Bilgisayara Tanıtma 
1.27. BİLGİSAYAR SAĞLIK 
1.27.1. Neler yapabiliriz? 
1.28. BİLGİSAYAR FİZİKSEL GÜVENLİĞİ VE TEMİZLİĞİ 
1.29. Bilgisayarınızın Daha Hızlı Çalışması İçin Yapılması Gerekenler 

2. BÖLÜM - İŞLETİM SİSTEMİ KURULUMU

2.1. İşletim Sistemi Kurulumuna Başlıyoruz 
2.2. Windows 7 Kurulumu Resimli Anlatım 
UYGULAMA SORULARI CEVAP ANAHTARLARI
Uygulama Soruları 1 Cevap Anahtarı 
Uygulama Soruları 2 Cevap Anahtarı 
Uygulama Soruları 3 Cevap Anahtarı 
Uygulama Soruları 4 Cevap Anahtarı 

3. BÖLÜM – İNTERNET VE E-POSTA YÖNETİMİ

3.1. Internet Hakkında 
3.2. Internet Güvenliği 
3.3. Kablosuz İnternet Bağlantısı (Wireless) 
3.4. INTERNET TARAYICI PROGRAMLARI 
3.4.1. Internet Explorer 
3.4.1.1. Internet Explorer Programını Başlatmak 
3.4.1.2. Internet Explorer Arayüzü 
3.4.1.3. Bir Web Sayfasına Bağlanmak
3.4.1.4. Aynı Anda Birden Fazla Web Sayfasında Gezinmek 
3.4.1.5. Sekmeler Arasında Hızlıca Geçiş 
3.4.1.6. Web Sayfasını Kaydetme 
3.4.1.7. Sık Kullanılan Site Ekleme ve Silme 
3.4.1.8. Sık Kullanılanları Yedekleme ve Yükleme 
3.4.1.9. Bir İnternet Sayfasını Yazdırma 
3.4.1.10. Düzen Menüsü İle Seçme-Kopyalama-Bulma İşlemleri 
3.4.1.11. Görünüm Menüsü ile Yenile-Yakınlaştır-Metin Boyutu-Tam Ekran İşlemleri 
3.4.1.12. İnternet Seçenekleri 
3.4.1.13. Açılış Sayfası Değiştirme 
3.4.1.14. Geçmişi, Parolaları vb. Silme 
3.4.1.15. Formların, Şifrelerin, Girdiğiniz Sitelerin vs. Kaydedilmesini
veya Kaydedilmemesini Sağlamak 
3.4.1.16. Ziyaret Edilen Web Sayfalarının Görüntülenmesi ve Silinmesi 
3.4.2. Google Chrome 
3.4.2.1. Programın Arayüzü 
3.4.2.2. Google Chrome'da Sık Kullanılan Siteleri Yedekleme ve Yükleme 
3.4.2.3. Google Chrome Ayarlar Menüsü 
3.4.2.4. Google Chrome Açılış Sayfası Ayarlamaları 
3.4.2.5. Google Chrome Gelişmiş Ayarlar 
3.4.2.6. Google Chrome Geçmişi Görüntüleme 
3.5. İNTERNETTE KULLANILAN KAVRAMLAR 
3.5.1. Temel Kavramlar 
3.5.1.1.Kısaltmalar 
3.5.1.2Alan Adları 
3.5.1.3. Ülke kodları 
3.6. GOOGLE ARAMA MOTORU – www.google.com.tr 
3.6.1. Google da Etkili Arama Yapma 
3.6.2.Google Görsel Arama 
3.6.3. Google Gelişmiş Arama
3.6.4. Google Gelişmiş Görsel Arama 
3.6.5. Google Akademik 
3.6.6. Google Maps (Haritalar) 
3.7. Web Sayfaları Nasıl Çalışırlar? 
3.8. E-POSTA YÖNETİMİ 
3.8.1. E-Posta nedir?
3.8.2. E-Posta Adresi Alma 
3.8.3. @hotmail.com @outlook.com @outlook.com.tr Uzantılı E-Posta Adresi Alma 
3.8.4. @gmail.com Uzantılı E-Posta Adresi Alma 
3.8.5. Gelen E-Postaları Okuma 
3.8.6. Yeni Bir E-posta Gönderme 
3.8.7. E-posta Yanıtlama 
3.8.8. E-posta İletme 
3.8.9. E-postaları Silme-Gereksiz Olarak İşaretleme-Arşivleme 
3.8.10. Hesap Ayarlarını Kullanma 
3.8.11. E-posta Seçenekleri 
3.8.12. Internet Explorer Programında Kullanabileceğiniz Kısayollar 
3.9. SOSYAL MEDYA – FACEBOOK / TWITTER 
3.9.1.FACEBOOK nedir? 
3.9.1.1. Facebook Hesabı Oluşturma 
3.9.1.2. Facebook Hakkında Herşeyi Öğrenmek 
3.9.2. TWITTER nedir? 
3.9.2.1. Twitter Hesabı Oluşturma 
3.9.2.2. Twitter Hakkında Herşeyi Öğrenmek 
3.10. OUTLOOK 2010 (E-POSTA YÖNETİM PROGRAMI)
3.10.1. Programın Başlatılması ve IMAP Destekli @hotmail.com @gmail.com vb.
E-posta Hesabının Tanıtılması 
3.10.2. Pop3 Destekli E-Posta Hesabının Tanıtılması 
3.10.3. Gelen E-Postaları Okuma ve Yeni Bir E-Posta Gönderme 
3.10.4. E-Posta Silmek-Yanıtlamak-İletmek 
3.10.5. E-postaya Resim-Şekil-Dosya vb. Eklemek 
3.10.6. E-Posta İle İlgili Seçenekler 
3.10.7. Outlook 2010 Programında Yedekleme İşlemi 
3.10.8. E-postalarınız İçin Bir Kural Oluşturma 
3.10.9. İletilerinizin Altında Otomatik Metinler (İmza) Eklemek 
3.10.10. Outlook Takvim Özelliğini Kullanma 
3.10.11. Outlook Kişiler Özelliğini Kullanma 
3.10.12. Outlook Görevler Özelliğini Kullanma 
3.10.13. Outlook Programı İle İlgili Genel Ayarlamaları Yapma 
3.10.14. E-Posta Gönderme-Alma Seçenekleri 

4. BÖLÜM – WORD 2010 (KELİME İŞLEMCİ PROGRAMI)

4.1. Word 2010 Klavye Kısayolları 
4.2. Word Programının Arayüzü 
4.2.1. Word Programını Başlatma ve Programa Genel Bakış 
4.3. DOSYA MENÜSÜ 
4.3.1. Dosya-Kaydet-Farklı Kaydet İşlemi 
4.3.1.2. Dosyayı Şifre Vererek Kaydetme İşlemi 
4.3.1.3. Dosyayı PDF Olarak Kaydetme İşlemi 
4.3.1.4. Dosyayı Şablon Olarak Kaydetme 
4.3.2. Dosya Açma İşlemi
4.3.3. Kapat Düğmesi 
4.3.4. Çıkış Düğmesi 
4.3.5. Bilgi Düğmesi 
4.3.6. En Son Düğmesi 
4.3.7. Yeni Düğmesi 
4.3.8. Yazdırma İşlemi 
4.3.9. Kaydet ve Gönder Düğmesi 
4.3.10. Word Seçenekleri 
4.3.11. Hızlı Erişim Menüsü
4.4. GİRİŞ SEKMESİ 
4.4.1. Pano Bölümü 
4.4.1.1. Biçim Boyacısı 
4.4.2. Yazı Tipi Bölümü ve Metin Biçimlendirme İşlemleri 
4.4.2.1. Mini Araç Çubuğu ile Metin Biçimlendirme 
4.4.2.2. Metne Efekt Uygulama İşlemi 
4.4.3. Metin Seçme İşlemi 
4.4.4. Paragraf Bölümü 
4.4.4.1. Madde İşaretleri ve Numaralandırma İşlemi
4.4.4.2. Sıralama İşlemi
4.4.4.3. Tümünü Göster Düğmesi 
4.4.4.4. Satır ve Paragraf Aralığı Ayarlama
4.4.4.5. Kenarlık ve Gölgelendirme İşlemi
4.4.5. Stiller Bölümü
4.4.6. Düzenleme Bölümü
4.7. EKLE SEKMESİ 
4.7.1. Sayfalar Bölümü 
4.7.2. Tablolar Bölümü 
4.7.3. Çizimler Bölümü 
4.7.3.1. Resim Ekleme İşlemi 
4.7.3.1.1. Resim Araçları – Biçim Sekmesi 
4.7.3.1.1.1. Ayarla Bölümü 
4.7.3.1.1.2. Resim Stilleri Bölümü 
4.7.3.1.1.3. Yerleştir Bölümü 
4.7.3.1.1.4. Boyut Bölümü 
4.7.3.2. Küçük Resim Ekleme İşlemi 
4.7.3.3. Şekil Ekleme İşlemi 
4.7.3.4. SmartArt Ekleme İşlemi 
4.7.3.5. Grafik Ekleme İşlemi 
4.7.3.6. Ekran Görüntüsü Alma İşlemi 
4.7.4. Bağlantılar Bölümü 
4.7.4.1. Köprü Ekleme İşlemi 
4.7.5. Üstbilgi ve Altbilgi Bölümü 
4.7.5.1. Üstbilgi Alt Bilgi Ekleme İşlemi 
4.7.5.2. Sayfa Numarası Ekleme İşlemi 
4.7.6. Metin Bölümü 
4.7.6.1. Metin Kutusu Ekleme İşlemi 
4.7.6.2. Wordart Ekleme İşlemi 
4.7.6.3. Büyük Harf Özelliğini Kullanma 
4.7.6.4. Tarih ve Saat Ekleme İşlemi 
4.7.7. Denklem ve Simge Ekleme İşlemi 
4.8. SAYFA DÜZENİ SEKMESİ 
4.8.1. Temalar Bölümü 
4.8.2. Sayfa Yapısı Bölümü 
4.8.2.1. Kenar Boşlukları Ayarlama İşlemi
4.8.2.2. Sayfanın Yatay Dikey Ayar İşlemi 
4.8.2.3. Sayfanın Boyutunu Belirleme İşlemi 
4.8.2.4. Sütunlar İşlemi 
4.8.2.5. Kesmeler İşlemi 
4.8.2.6. Satır Numaraları ile Satırları Numaralandırma İşlemi 
4.8.2.7. Heceleme İşlemi 
4.8.3. Sayfa Arka Planı Bölümü 
4.8.3.1. Filigran Ekleme İşlemi 
4.8.3.2. Sayfa Rengi Belirleme İşlemi 
4.8.3.3. Sayfa Kenarlıkları 
4.8.4. Paragraf Bölümü 
4.8.5. Yerleştir Bölümü 
4.8.5.1. Sıralama İşlemleri 
4.9. BAŞVURULAR SEKMESİ 
4.9.1. İçindekiler Tablosu Oluşturma İşlemi 
4.9.2. Dipnot Sonnot Ekleme İşlemi 
4.9.3. Alıntılar, Kaynakça, Resim Yazıları ve Dizin İşlemleri 
4.10. GÖZDEN GEÇİR SEKMESİ
4.10.1. Yazım ve Dilbilgisi Denetleme İşlemi 
4.10.1.1 Sözcük Sayımı 
4.10.2. Açıklamalar Bölümü 
4.10.2.1. Açıklama Ekleme İşlemi 
4.10.3. İzleme ve Değişiklikler Bölümü 
4.10.4. Karşılaştır Bölümü 
4.10.4.1. Belgeleri Karşılaştırma ve Birleştirme İşlemi 
4.10.5. Sayfayı Koruma ve Biçimlendirmeyi Kısıtlama İşlemi 
4.11. GÖRÜNÜM SEKMESİ 
4.11.1. Belge Görünümleri Bölümü 
4.11.1.1. Sayfa Düzeni 
4.11.1.2. Tam Ekran Okuma 
4.11.1.3. Web Düzeni 
4.11.1.4. Anahat 
4.11.1.5. Taslak 
4.11.2. Göster Bölümü 
4.11.2.1. Cetvel 
4.11.2.2. Kılavuz Çizgileri 
4.11.2.3. Gezinti Bölmesi 
4.11.3. Yakınlaştır Bölümü 
4.12.Makrolar 
4.12.1. Makro Güvenlik Ayarları 
WORD 2010 UYGULAMA ÇALIŞMASI 
WORD 2010 UYGULAMA ÇALIŞMASI CEVAP ANAHTARI 

5. BÖLÜM - EXCEL 2010 (ELEKTRONİK TABLOLAMA PROGRAMI)

5.1. Excel Programını Başlatma 
5.2. Excel Programının Arayüzünde Yer Alan Elemanlar 
5.3. Excel Programına Genel Bakış ve Temel İşlemler 
5.3.1. Çalışma Belgesini Kaydetme 
5.3.2. Excel Şablonlarını Kullanarak Yeni Belge Oluşturma 
5.3.3. Excel Seçenekleri 
5.3.4. Hücrelere Veri Girme, Düzeltme, Silme 
5.3.5. Hücrelerdeki Verileri Kopyalama Yapıştırma İşlemi 
5.3.6. Hücrelere Dolgu Rengi Verme 
5.3.7. Hücrelere Girilen Verileri Hizalama İşlemleri 
5.3.8. Verileri Hizalama İşlemi 
5.3.9. Verileri Yönlendirme (Hücredeki Verinin Yazılış Açısını Belirleme) İşlemi 
5.3.10. Hücreleri Biçimlendirme İletişim Penceresini Kullanma 
5.3.11. Metin Kaydırma İşlemi (Bir hücreye birden fazla satır veri girme) 
5.3.12. Hücreleri Birleştirme ve Ortalama İşlemi 
5.3.13. Giriş Sekmesi Sayı Bölümü İşlemleri
5.3.14. Satır Yüksekliği ve Sütun Genişliğini Ayarlama 
5.3.15. Satır ve Sütun Silme/Ekleme/Kopyalama/Yapıştırma 
5.3.16. Hücre Silme/Ekleme 
5.3.17. Satır ve Sütun Gizleme/Gösterme 
5.3.18. Çalışma Sayfası Ekleme/Yeniden Adlandırma/Silme/Gizleme İşlemleri
5.3.19. Çalışma Sayfası Taşıma ve Kopyalama İşlemleri
5.3.20. Çalışma Sayfasını Koruma İşlemi 
5.3.21. En Uygun Sütun Genişliği Ayarlama 
5.3.22. Excel'de Verileri Hızlı Girme İşlemi 
5.3.23. Excel'de Tablo Oluşturma 
5.3.24. Excel'de Özel Listeler Oluşturma 
5.3.25. Belirli Bir Sütunu veya Satırı Sabitleme İşlemi 
5.3.26. Yazdırma Alanı Belirleme 
5.3.27. Çalışma Sayfasını Yazdırmadan Önce Verileri Sayfaya Sığdırma 
5.4. EXCELDE TEMEL HESAPLAMALARI YAPMA 
5.4.1. Excel Programında 4 İşlem 
5.4.2. Üs ve Yüzde Hesaplamaları 
5.5. FORMÜLLER VE FONKSİYONLAR 
5.5.1. Formüllerde Hata Denetimi 
5.5.2. TEMEL FONKSİYONLAR 
5.5.2.1. Toplam Fonksiyonu 
5.5.2.2. Ortalama Fonksiyonu 
5.5.2.3. Yuvarla Fonksiyonu 
5.5.2.4. MAK ve MİN Fonksiyonları 
5.5.2.5. Eğer Fonksiyonu 
5.5.3. ÖRNEK UYGULAMALAR İLE ADIM ADIM EXCEL 
5.5.3.1. Temel Fonksiyonlar 
5.5.3.2. İşlem Yaparken Belirli Bir Hücreyi Sabitleme 
5.5.3.2.1. Hücre sabitleme ile ilgili bir örnek daha inceleyelim. 
5.5.3.3. Başka Bir Sayfadaki Veriyi Alma 
5.5.3.4. Başka Bir Belgedeki Veriyi Alma 
5.5.3.5. Yüzde Hesabı ve İç İçe Eğer Fonksiyonu Kullanımı 
5.5.3.6. Eğer Fonksiyonunda Birden Fazla Mantıksal Sınama Kullanma (VE-YADA) 
5.5.3.6.1. Eğer fonksiyonunun VE ile kullanımına bir örnek daha verelim. 
5.5.3.7. Eğersay ve Boşluksay Fonksiyonlarının Kullanımı 
5.5.3.8. Metinleri Büyük Harf Küçük Harf Yazdırma İşlemi 
5.5.3.9. Hücrelerde Yer Alan Verileri Birleştirme İşlemi 
5.5.3.10. Bugün Şimdi Gün Ay Yıl Saat Dakika Hesaplama İşlemi
5.5.3.11. Kuvvet ve Karekök Hesabı 
5.5.3.12. Bir Dizideki Belirli Sıradaki Büyük Küçük Sayıyı Bulma İşlemi
(BÜYÜK-KÜÇÜK Fonksiyonları) 
5.5.3.13. Sağdan Soldan Belirli Karakterde Metin Alma İşlemi
(SAĞDAN-SOLDAN Fonksiyonları) 
5.5.3.14. Hücredeki Değerin Parçasını Alma ve Karakter Sayısı Hesaplama İşlemi
(PARÇAAL ve UZUNLUK Fonksiyonları) 
5.5.3.15. Dolu Olan Hücreleri Saydırma İşlemi
5.5.3.16. Başka Sayfadaki Dolu Olan Hücreleri Saydırma İşlemi
(BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY Fonksiyonu) 
5.5.3.17. Düşeyara Fonksiyonu ile Bir Tablodan Veri Alma
5.5.3.18. Düşeyara Fonksiyonu ile Başka Sayfadaki Tablodan Veri Alma
5.5.3.19. Hücreye Açıklama Ekleme 
5.5.3.20. Etopla Fonksiyonu ile Akıllı Toplama İşlemi 
5.5.3.21. Çoketopla Fonksiyonu ile Akıllı Çoklu Toplama İşlemi 
5.5.3.22. Düşeyara Etopla Çoketopla Fonksiyonları 
5.5.3.23. Grafik Ekleme İşlemi
5.5.3.24. Verileri Filtreleme İşlemi 
5.5.3.25. Yinelenen Kayıtların Temizlenmesi 
5.5.3.26. Veri Doğrulama İşlemi (Hücrelere Girilecek Değerleri Sınırlama) 
5.5.3.27. Excel'de Veri Alt Toplam İşlemi 
5.5.3.28. Özet Tablolar ile Çalışmak 
5.6. STİLLER GRUBU SEÇENEKLERİ 
5.6.1. Koşullu Biçimlendirme 
5.6.1.1. Koşullu Biçimlendirmede Veri Çubukları 
5.6.2. Tablo Olarak Biçimlendir İşlemi 
5.6.3. Hücre Stilleri 
5.7. Gözden Geçir Sekmesi 

6. BÖLÜM - POWERPOİNT 2010 (SUNU HAZIRLAMA PROGRAMI)

6.1. Powerpoint Programının Başlatılması 
6.2. Powerpoint Programının Arayüzü ve Temel İşlemler 
6.2.1. Dosya Kaydetme 
6.2.2. Sunuyu CD için Paketle 
6.2.3. Slayt Üzerinde Sağ Tuş Menüsü Seçenekleri 
6.2.4. Slayt Çoğaltma 
6.2.5. Slayt Silme 
6.2.6. Slayt Gizleme 
6.2.7. Yeni Bir Slayt Oluşturma 
6.2.8. Slayt Düzeni 
6.2.9. Metinlerinizin Biçimlerini Değiştirmek 
6.2.11. Dosyayı Şifre Vererek Kaydetme 
6.2.12. Programın Genel Seçeneklerini Belirlemek 
6.2.13. Yardım Alma 
6.3. Slayta İçerik Ekleme 
6.4. Slayt Tasarımı Belirlemek 
6.5. Slaytlar Arası Geçişi Belirlemek 
6.6. Animasyonlar Sekmesi
6.7. Slayt Gösterisini Ayarlama 
6.7.1. Gösteriyi İstediğiniz Slayttan İtibaren Başlatma 
6.7.2. Özel Gösteriler Hazırlama 
6.7.3. Slayt Gösterisini Ayarlama
6.8. Gözden Geçir Sekmesi 
6.9. Görünüm Seçenekleri 
6.9.1. Asıl Slayt Kullanımı ile Hızlı Tasarımlar 
6.10. Ses ve Video Ekleme
6.10.1. Ses Ekleme 
6.10.2. Video Ekleme 
6.11. Fotoğraf Albümü Oluşturma 
6.12. Eylem Düğmeleri