Bilgisayar Klavye Kısayolları

bilgisayar klavye kısayolları

Bilgisayar Klavye Kısayolları

Bilgisayar klavye kısayolları denince birçoğumuz az çok klavye kısayolları kullanıyoruz. Bu makalede sizlere bilgisayarda bilinmeyen klavye kısayollarını söyleyeceğiz. Yıllardır bilgisayar kullanan birçok kişi bile klavye kısayollarının en önemli olanlarını bilemeyebiliyor.

Kimsenin Bilmediği Bilgisayar Klavye Kısayolları!

Yeni klasör oluşturma klavye kısayolu:

Ctrl+Shift+N

Bilgisayarımı ben başında yokken kimse kurcalamasın istiyorsanız Windows+L ile oturumu kilitleyebilirsiniz. L LOCK kelimesinin baş harfidir.

Win+D:

Açık olan tüm pencereleri simge durumuna küçültür. Tekrar basıldığında çalışılan son ekrana geri döndürür. (Desktop)

Win+M:

Açık olan tüm pencereleri simge durumuna küçültür. Tekrar basıldığında çalışılan son ekrana geri döndürmez. (Masaüstü)

Home:

İmleci satır başına götürür. Ctrl ile birlikte kullanıldığında imleci belgenin başına götürür.

End:

İmleci satır sonuna götürür. Ctrl ile birlikte kullanıldığında imleci belgenin sonuna götürür.

Tab:

Paragraf başı yapmak amacıyla kullanılır. Ayrıca Tab tuşunu hizalama işlemlerinde de kullanabilirsiniz.

Formlarda ve menülerde bir sonraki adıma geçişte yine Tab tuşu kullanılabilir.

Örnek: İnternette dolduracağınız Ad, Soyad, Adres gibi bilgilerin istendiği bir formda Ad kısmını doldurduktan sonra Soyad kısmına TAB tuşu yardımıyla geçebilirsiniz. Soyad bölümünden Ad kısmına geri dönmek içinse Shift+Tab tuşu kullanılır.
Back Space:

İmlecin solundaki karakterleri siler.

Delete:

İmlecin sağındaki karakterleri siler.

Delete aynı zamanda seçili olan nesneleri silme işleminde kullanılır. Örneğin bir klasör seçili iken Delete tuşuna basarak klasörü geri dönüşüm kutusuna taşıyabilirsiniz.

ESC (Escape):

Yapılan işlemi iptal etmekte kullanıyoruz. Örneğin bir klasör üzerinde farenin sağ tuşuna tıkladığınızda bir menü açılır. ESC düğmesine basarsanız menü kapanır. Genellikle tam ekran çalışan ve çıkış düğmesi olmayan bir oyunda veya programda ESC tuşu ile ana menüye dönebilirsiniz. Bazı pencereleri veya iletişim kutularını ESC tuşu ile kapatabilirsiniz.

NumLock:

Klavyenin sağ bölümünde yer alan rakamları kullanabilmek için NumLock düğmesi aktif olmalıdır. NumLock aktif ise üst kısmındaki NumLock ışığı yanar. Kapalı iken tuşların üzerinde bulunan diğer görevleri gerçekleştirir. Örneğin 7 Home, 1 End gibi.

Ctrl: Tek başına bir görevi yoktur. Klavye kısayol tuşları için kullanılır.
Ctrl+A: Tümünü seç (Alayını seç.)
Ctrl+X: Kes (X makasa benzer, keser.)
Ctrl+C: Kopyala (Copy kelimesinden C harfini alır.)
Ctrl+V: Yapıştır
Ctrl+Z: Son işlemi geri alır. (Zamanı geri al.)
Ctrl+Y: Son işlemi ileri alır. (Yinele)

Alt:
 Tek başına bir görevi yoktur. Bazı tuşlarla kullanıldığında hızlı işlem yapmanızı sağlar.
Alt+F4: Aktif olan pencereyi kapatır. (Açık pencere yoksa bilgisayar kapatma seçeneklerini ekrana getirir.)
Alt+Tab: Açık olan pencereler arası geçiş yapmayı sağlar.

Windows: Klavyede soldaki Ctrl tuşunun hemen yanında yer alan üzerinden 4 adet küçük pencere simgesi olan tuştur. Aynı tuştan Alt Gr tuşunun yanında da yer alır. Başlat menüsünü açar.

Win+D: Açık olan tüm pencereleri simge durumuna küçültür. Tekrar basıldığında çalışılan son ekrana geri döndürür. (Desktop)
Win+M: Açık olan tüm pencereleri simge durumuna küçültür. Tekrar basıldığında çalışılan son ekrana geri döndürmez. (Masaüstü)
Win+F: Bul (Find) (Windows 10 Arama: Win+Search)
Win+E: Windows Gezgini (Explorer)
Win+L: Bilgisayarı kilitler. Oturum açma ekranını görüntüler. (Lock)

PrintScreen (PrtSc): Ekran görüntüsü alma işleminde kullanılır. Sonrasında istenilen programa (örneğin Paint) Ctrl+V ile ekran görüntüsü yapıştırılır.

Not: Tüm ekran yerine yalnızca açık olan pencerenin ekran görüntüsü ekran seçili iken Alt Gr + Print Screen düğmesi ile alınabilir.

Insert: Üzerine yazma ya da araya ekleme işleminde kullanıyoruz. Örneğin ekranda Bilecik yazılı olsun. İmleç Bilecik kelimesinin önünde yer alırken Bozüyük kelimesi yazılırsa eğer Insert aktif ise Bilecik kelimesi silinir yani Bozüyük, Bilecik kelimesinin üzerine yazılmış olur. Ama Insert aktif değilse Bozüyük kelimesi Bilecik kelimesini sağa doğru kaydırır yani araya eklenir.

Yardım menü tuşu: Klavyede Alt Gr tuşunun sağında yer alır. Üzerinde fare işaretçisi veya bir menü resmi yer alır. Farenin sağ tuşunun yaptığı görevi yerine getirir. Örneğin bir klasör seçili iken klavyeden yardım menü tuşuna bastığınızda klasör üzerinde farenin sağ tuş menüsü açılır.

Fonksiyon Tuşları: Programdan programa farklılık gösterir. Örneğin bir klasör seçili iken F2 tuşu yeniden adlandırma işlemi yaparken, bir muhasebe programında F2 tuşu yeni müşteri kaydı açabilir. Ancak genel anlamda:

F1: Yardımı açar. Word programında yazı yazarken F1 tuşu Word’ün yardımını görüntüler.

F2: Bir klasör seçili iken kullanıldığında yeniden adlandırmayı aktif hale getirir. Excel ile çalışırken bir hücre üzerinde F2 tuşunu kullanırsanız hücre içeriğini, formülü düzenleyebilirsiniz.

ScroollLock: Yeni işletim sistemlerinde kullanılmaz. Farenin tekerleğinin kullanılmasını/kullanılmamasını sağlar.
Detaylı bilgiler için kitabımızı satın alabilirsiniz.  Kitap yazarı için detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Bilgisayar klavye kısayolları şimdilik bu kadar. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere 🙂
Windows+L

Bilgisayarda oturum kilitleme kısayolu

Yeni Klasör Oluşturma Klavye Kısayolu

Tagged under:

Leave a Reply

Your email address will not be published.