Bilgisayar Virüslerinden Kurtulma

Bilgisayar Virüslerinden Kurtulma

Bilgisayarıma Virüs Bulaştığını Nasıl Anlarım?

Bilgisayarınız sizin komutlarınızı artık eskisi kadar hızlı yerine getiremiyorsa, bir işlemi yapması eskisinden çok daha uzun sürüyorsa, bilgisayarınızın açılış/kapanış süresi artmışsa vb. bilgisayarınıza büyük ihtimal virüs bulaşmıştır.

BİLGİSAYAR VİRÜSLERİ

Virüs bir yazılımdır. Kötü niyetli bu yazılımlar sisteminize bulaşarak bilgisayarınızın arka planında kendilerine verilen görevlerini yerine getirirler. Virüslerin görevi bazen sizin bilgisayarınızdan bilgi toplamak olabilirken bazen de belgeleri silebilirler. Virüsler kendilerine verilen görevleri yerine getirirken sizin geçici belleğinizi (RAM) meşgul ederek bilgisayarın yavaşlamasına neden olurlar.

Virüsler kötü niyetli kişiler tarafından doğrudan sizin bilgisayarınıza zarar vermek veya sizin bilgisayarınız üzerinden diğer bilgisayarlara ulaşmak için kullanılabilir. Genellikle kendilerini normal bir dosya gibi göstererek sisteminize yerleşirler İnternet üzerinden size e-posta ile gönderilen bir resim dosyası aslında .exe, .com,. bat, uzantılı olup çalıştırdığınızda sisteminize virüs bulaştırabilir.

Bilgisayarıma Virüs Bulaşmasın Diye Ne Yapmalıyım?

  • Bilgisayarınızda dosya uzantıları açık olmalı ve tanımadığınız kişilerden gelen bilmediğiniz dosya türlerini çalıştırmamalısınız.
  • Kaliteli bir virüs programı kullanmalısınız. Gerekiyorsa Kaspersky gibi lisanslı bir yazılım satın alıp kullanmalısınız.
  • Sahip olduğunuz virüs programını güncel tutmalısınız. Virüs programları internete bağlı olduğunuz sürece kendilerini güncellerler.
  • İnternetten dosya indirirken nereye tıkladığınızdan emin olmalısınız. Bir yazılım indirme sitesindeki başka bir bağlantıya tıklamak, sisteminize kendi ellerinizle virüs bulaştırmanıza neden olabilir.
  • Müzik, program paylaşım programları kullanmak bilgisayarınıza virüs bulaşması için bir açık kapıdır. Bu tür yazılımlar kullanmayınız.
  • Flash bellek kullanırken virüs taramasından geçirmelisiniz. Zaten kaliteli bir programa sahipseniz Flash belleği bilgisayara taktığınızda hemen tarayıp olası tehlikede size uyaracaktır.
  • Virüs uyarılarını dikkate almalısınız ve virüs programının uyarılarını okumalısınız.
  • Önemli dosyaların her zaman yedeğini almalısınız. Olası bir virüs sizin tüm dosyalarınızı silebilir. Ama genellikle virüsler dosyaları silmek yerine gizlerler.
  • İnternette gezinirken isteğiniz dışında açılan pencereleri kapatın.

Hangi Virüs Programı Daha İyi

Virüs programları sayesinde bilgisayarınıza virüslerin bulaşmasını engelleyebilirsiniz. Virüs programlarını bilgisayarınıza virüs bulaşmadan önce kurmalısınız.

Virüs programları aynı zamanda bilgisayarınıza önceden bulaşmış virüsleri de temizler. Ancak siz virüs bulaşan bir bilgisayara virüs programı kurup temizlik yapmak istediğinizde, virüs bulaşan sistem dosyalarınız da silinebilir ve işletim sisteminiz kullanılamaz hale gelebilir. Bu nedenle virüs bulaşmadan önce virüs programı kurmak daha mantıklıdır. Güncellemeleri yapılmış kaliteli bir virüs programı ile en son virüslere karşı bile güvenlik önlemi almış olursunuz. Hiçbir virüs programı bilgisayarı tam koruyamaz. Ancak kaliteli virüs programları olan Kaspersky, Antivir, Avast, AVG ile sisteminizi virüslere karşı koruyabilirsiniz.

Kaspersky: 30 günlük deneme sürümü

Antivir: Ücretsiz kullanım. Antivir programını indirmek için Google arama motoruna Antivir yazıp arama yaparak kendi sitesi üzerinden veya program indirme sitelerini kullanarak indirme yapabilirsiniz. Programın Türkçe sürümünü kurup daha rahat kullanabilirsiniz.

Not 1: Bu programları kendi resmi sitelerinden veya güvenilir program indirme sitelerinden indirmelisiniz. Birçok virüs programının benzerleri üretilmekte ve sisteminize bir virüs gibi zarar vermektedirler.

Not 2: Bilgisayarınıza Kaspersky, Antivir gibi 2 tane virüs programı kurmanız önerilmez. Programlar birbirlerinin çalışmasını engeller. Bu nedenle bilgisayarınızda bir tane virüs programı kullanmalısınız. Genellikle bir virüs programı kuracağınız zaman sisteminizde başka bir virüs programı var ise işletim sisteminiz sizi uyaracaktır.

Not 3: Virüs taramasından geçirmek istediğiniz dosya, klasör, Flash bellek vb. üzerinde farenin sağ tuş menüsünde yer alan Avira ile tara seçeneğini kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızda hangi virüs programı kurulu ise sağ tuş menüsünde o program ile tarama seçeneği görüntülenir.

Tagged under:

Leave a Reply

Your email address will not be published.