Bilgisayarınızın Daha Hızlı Çalışması İçin Yapılması Gerekenler

Bilgisayarınızın Daha Hızlı Çalışması İçin Yapılması Gerekenler

Kitabın ilk sayfalarından itibaren vermiş olduğumuz uyarıları burada tek başlık halinde topladık. Burada verilen örnekler hep yazılımsal uyarılardır. Ancak bazen tozlanan,  işlemciyi yeterince soğutamayan bir fan bilgisayarınızı yavaşlatabilir. Aynı şekilde bilgisayarının RAM’i yetersiz ise siz ne yaparsanız yapın o bilgisayarın çok hızlı çalışmasını sağlayamazsınız. Bilgisayarın yazılımsal bakımları kadar donanımsal bakımları ve ihtiyaçları da önemlidir.

Bilgisayarım Çok Yavaşladı. Ne Yapabilirim?

1) Masaüstünde yüksek boyuta sahip dosyalar bulundurmayın. Örneğin müzik ve film arşivinizi masaüstünde bulundurmanız bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olacaktır. Masaüstündeki yüksek boyuta sahip klasörler ve dosyalar Yerel Disk D’ye taşınmalıdır. Bu dosya ve klasörlere hızlı erişim için bu öğelerin masaüstüne kısayollarını oluşturabilirsiniz.

2) Başlat – Tüm Programlar – Donatılar – Sistem Araçları – Disk Temizleme programını çalıştırın. Bunun yerine dilerseniz CCleaner programı ile gereksiz dosyaları silin. Bu işlemi belirli aralıklarla tekrarlayın.

3) Başlat – Tüm Programlar – Donatılar – Sistem Araçları – Disk Birleştirici programını çalıştırın. Bu sayede diskiniz üzerindeki parçalanmalar düzeltilecek ve bilgisayarınız daha da hızlanacaktır.

4) Kullanmadığınız dosyalar varsa silin. Kullanmadığınız programlar varsa bilgisayarınızdan kaldırın. Diskinizin %15 i boş olmalıdır.

Bilgisayarı Hızlandırmak için Pratik Öneriler

Devam ediyoruz…

5) Bu ilk 4 işlem sonucunda bilgisayar hızında bir artış olmazsa;

Başlat – Tüm Programlar – Donatılar – Sistem Araçları – Sistem Geri Yükleme programını çalıştırın. Bilgisayarınızın sistemini daha hızlı çalıştığı bir zamana geri yükleyin.

6) Başlat-çalıştır-msconfig (Windows+R) ile başlangıçtaki programları kaldırın. (En etkili yöntem budur.)

7) Bilgisayar simgesi üzerinde farenin sağ tuş menüsünde yer alan Özellikleri tıklayın.(Denetim Masası – Sistem) Gelişmiş sekmesinde, performans bölümünde yer alan Ayarlar düğmesini tıklayarak bilgisayarınızın performansını arttırıcı ayarlar yapabilirsiniz. (Bu son adım eski bir bilgisayarınız var ise fayda sağlayabilir. 4GB-8GB-16GB RAM’e sahip bilgisayarda bu işlemi yapmanıza gerek yoktur.)

Bilgisayarıma Format Atmaya Gerek Olmadan Hızlandırma

Bu aslında mümkün. Yukarıdaki maddelerin çoğu işe yarar yöntemler.

Tagged under:

Leave a Reply

Your email address will not be published.