Dizüstü Bilgisayarı Bataryasız Kullanmak Doğru mu?

Dizüstü Bilgisayarı Bataryasız Kullanmak Doğru mu?

Dizüstü Bilgisayarın Bataryasını Çıkarmak Doğru mu?

Bu soruları çok sık duyuyorum. Kursiyerlerimin birçoğu bataryaları ölmesin, bataryalarının ömrü kısalmasın diye dizüstü bilgisayarlarının bataryalarını çıkararak kullandıklarını söylüyorlar. Birçok kursiyerime bu öneriyi bilgisayar satın aldıkları kişiler söylemiş! Bu konuda ağzı yanan kişi de çok. BNir kursiyerime bu soruyu sorduğumda “Hocam sakın yapmayın. Ben yaptım ekran kartım yandı. ” demişti:)

 

Dizüstü bilgisayarlarda batarya UPS görevi görür. Dizüstü bilgisayarı bataryası zarar görmesin diye batarya olmadan kullanmak yanlış bir davranıştır. Elektrik kesildiğinde ya da voltaj değişiminde bilgisayarın ana kartı veya diğer donanımları zarar görebilir. Batarya bir köşeye atıldığında kendiliğinden ömrünü yitirecektir.

Dizüstü Bilgisayar Bataryası Nasıl Şarj Edilmelidir?

Laptop Bataryası Ölmesin Diye Ne Yapmalıyım?

Uzun ömürlü bir batarya için en iyi yöntem cep telefonlarınızda yaptığınız gibi doldur – boşalt yöntemidir. Bilgisayarı kullanmadığınızda bataryasını doldurup, kullanırken prize takılı olmadan kullanmak en doğru yöntemdir. Bataryası takılı dizüstü bilgisayarı sürekli fişe takılı kullanmak bataryaya zarar verir ve bataryanın ömrünü kısaltır.

Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız UPS kullanmalısınız.

Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS )

UPS (Kesintisiz güç kaynağı), elektrik kesintisinde bilgisayarınıza belirli bir süre enerji sağlar. Aynı zamanda ani voltaj değişimlerine karşı bilgisayarınızı korur. Bulunduğunuz bölgede ani elektrik kesintileri meydana geliyorsa kesintisiz güç kaynağı satın almalısınız.

Tagged under:

Leave a Reply

Your email address will not be published.