Dosya – Klasör Nasıl Gizlenir? Nasıl Görünür Hale Getirilir?

Dosya – Klasör Nasıl Gizlenir?

Gizlenen Dosya Klasör Nasıl Görünür Hale Getirilir?

Dosya ve Klasör Gizleme

Gizlemek istediğiniz dosya ve klasör üzerinde farenin sağ tuş menüsünde yer alan Özellikler seçeneği tıklanır. Özellikler iletişim penceresinde Gizli seçeneği işaretlenir. Tamam, düğmesi tıklanarak işlem tamamlanır. Yeniden bu işlemin tersi ile klasörü görünür hale getirebilirsiniz.

Bu işlemi yaptıktan sonra klasörün kaybolduğunu göreceksiniz. Bunun nedeni bilgisayarlarda varsayılan olarak gizli dosya ve klasörler gösterilmez.

Bilgisayarda Gizli Dosya ve Klasörleri Gösterme / Göstermeme

Gizli dosyaları göster / Gizli dosyaları gösterme seçenekleri dosya uzantılarında olduğu gibi herhangi bir klasör içerisinde Araçlar – Klasör Seçenekleri – Görünüm menüsünde yer alır. Bu pencerede yer alan Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster / gösterme seçenekleri kullanılarak gizlenen dosya ve klasörlerin durumunu belirleyebilirsiniz. Windows 8 ve 10 kullanıcısı iseniz klasörde bu seçenek farklı bir menüdedir. Denetim masasında yer alan Klasör Seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Not: Bazı durumlarda virüs kişisel dosya ve klasörlerinizi bilgisayara sistem dosyası gibi gösterip gizlenmelerine neden olur. Bu durumda üst kısımda yer alan “Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster” seçili olsa dahi dosya ve klasörlerinizi göremezsiniz. Aynı pencerede yer alan “Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle” seçeneği iptal ederek bilgisayarınızdaki tüm gizli dosya ve klasörleri görüntüleyebilirsiniz. Yukarıdaki iki seçenek doğru ayarlanırsa bilgisayarınızda ki tüm dosya ve klasörleri görüntüleyebilirsiniz. “Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle” seçeneği normalde seçili olarak kalabilir ve gerektiğinde iptal edebilirsiniz. Ancak “gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster” seçeneği açık olmalıdır. Tıpkı dosya uzantılarının açık kalması gerektiği gibi bu konu da virüslere karşı uyanık olma adına önemlidir. Çoğu zaman virüsler sizin dosyalarınızı gizler ve siz onları silindi zannedebilirsiniz. Oysaki yukarıdaki iki seçenek ile tüm dosya ve klasörler eğer gizlenmişlerse görüntülenirler.

Flash Belleğim Dolu Görünüyor ama İçi Boş

Son dönemde yaygın olarak Flash belleğim dolu görünüyor ama içi boş, flash belleğim içindeki dosyaları göremiyorum sorunlarını sık duyuyoruz. Bu tür durumlarda klasör seçeneklerinde görünüm sekmesinde yer “Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster” aktif olmalı. “Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle” seçeneği normalde seçili halde gelir. Bu seçeneği iptal etmelisiniz. Bu konuda dosya uzantılarının açık olması da çok önemlidir. Web sayfamızda yer alan dosya uzantıları konusuna da göz atmalısınız.

Tagged under:

Leave a Reply

Your email address will not be published.