Flash Bellek Virüslerinden Nasıl Kurtulabilirim?

Flash Bellek Virüslerinden Nasıl Kurtulabilirim?

USB Bellek (Flash Bellek) Nedir?

Son zamanlarda verileri taşımak için sıklıkla tercih ettiğimiz USB bellekler CD ve DVD’lerin yerini hızla almışlardır. Verilerin kolayca silinip yeniden oluşturulmasına izin vermesi ve kolay taşınabilecek büyüklükte olması USB bellekleri avantajlı kılar.

Virüs Bulaşmadan Flash Bellek Kullanımı

Flash bellek diğer adıyla USB bellek bilgisayarın ön ve arka kısımlarında yer alan USB girişlerine takılır. Yön olarak tek yönlüdür. Eğer takmaya çalıştığınızda zorlanıyorsanız muhtemelen Flash belleği ters takıyorsunuzdur. Bu konuda dikkatli olmalı ve belleği takmak için fazla zorlamamalısınız. Son zamanlarda daha yüksek kapasiteli taşınabilir bellekler de Flash bellekler gibi yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Flash bellek takıldıktan belirli bir süre sonra kullanıma hazır hale gelir. Karşınıza çoğu zaman küçük bir yardımcı pencere açılacaktır.

Bu pencerede yer alan “Dosyaları görüntülemek için klasörü aç” seçeneğini kullanarak Flash bellek içerisinde yer alan dosya ve klasörleri görüntüleyebilirsiniz. Eğer bu yardımcı pencere açılmazsa Bilgisayar penceresinden Flash belleğinize ulaşabilirsiniz.

Not 1: Bilgisayarınıza takmış olduğunuz CD veya DVD içeriğine de Flash bellek de olduğu gibi Bilgisayar penceresinden ulaşabilirsiniz.

Flash belleğinizin adını tıpkı bir klasörün adını değiştirir gibi Flash Bellek üzerinde farenin sağ tuş menüsünde yer alan Yeniden Adlandır düğmesini kullanarak değiştirebilirsiniz.

Flash Belleğe dosya veya klasör göndermek için dosya ya da klasör üzerinde farenin sağ tuş menüsünde yer alan Gönder altında yer alan Flash Bellek seçeneğini kullanabilirsiniz.

Dilerseniz tıpkı Yerel Disk D’ye veya bir klasörün içerisine dosya kopyalar gibi kopyala / yapıştır yöntemini kullanarak Flash belleğinize veri kopyalayabilirsiniz.

Not 2: Flash belleğinize virüs bulaştığında Flash Belleğinizi Biçimlendirmeniz yani formatlamanız gerekebilir. Bu işlemi Bilgisayar penceresinde Flash Bellek üzerinde farenin sağ tuş menüsünde yer alan Biçimlendir seçeneği ile yapabilirsiniz. Bu durumda Flash Bellek içerisinde yer alan tüm dosyalarınız silinir.

Not 3: Flash belleğinizi Bilgisayarım simgesinden üzerine çift tıklayarak açmayınız. Windows Gezgini üzerinden açınız. Flash belleğe çift tıklamanız durumunda içerisinde yer alan Autorun.inf dosyası otomatik olarak çalışacak ve bilgisayarınıza virüs bulaştıracaktır. (Bu autorun virüslerini, virüs programları genellikle direk engellerler.)

Yukarıda ekran görüntüsü verilen Flash bellek Bilgisayar penceresi üzerinden çift tıklanarak açılırsa autorun.inf dosyası devreye girecek ve Musallat.exe ile Özel dosyalar.exe dosyalarını çalıştıracaktır. Bu şekilde siz kendiniz bilgisayarınıza virüs bulaştırmış olacaksınız. Autorun.inf dosyası bazı özel oluşturulmuş DVD’lerde karşınıza çıkabilir. Bu autorun.inf dosyaları çoğu zaman güvenilirdir ve genellikle DVD’nin kolay kullanımı için size bir arayüz sunmak amacı ile oluşturulmuşlardır

Not 4: Bilgisayarınızdaki dosya uzantıları açık olmalıdır. Aynı şekilde gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster seçeneği seçili olmalıdır. Bu işlemleri Denetim Masası –Klasör Seçenekleri konusunda detaylı olarak incelemiştik. Eğer dosya uzantılarınız kapalı olursa çoğu zaman resim, müzik dosyası zannettiğiniz bir dosya exe uzantılı olup sisteminize virüs bulaştırabilir.

Ekran görüntüsü verilen Flash bellekte görmüş olduğunuz gibi dosyaların birçoğunun uzantısı “exe” dir. Eğer bilgisayarınızda dosya uzantıları açık olmazsa bunları göremezsiniz. Benzer şekilde virüs programı bu dosyaların simgesini program gibi gösterip sizi uyarıyor. Virüs programınız olmazsa, çoğu zaman bu dosyaların simgeleri klasör gibi görünür. Dosya uzantılarınız da kapalı olduğu için exe uzantılı dosyaları klasör zannedip çift tıklayabilirsiniz. Bu şekilde virüsü aktif hale getirmiş olursunuz.

Flash Bellek Virüslerinden Korunma Kurtulma

Virüslerin bulaştığı en yaygın ortam internetten sonra Flash belleklerdir. Bu Flash bellekler virüslü bilgisayara takıldıklarında kendilerine virüs bulaşır. Siz bu belleği başka bir bilgisayara taktığınızda virüsler o bilgisayara da bulaşır. Flash bellek virüslerinden korunmak için virüs programının yanı sıra programlar piyasada bulunmaktadır. Flash bellek virüsleri için USB Disk Security programı kullanılabilir.

Ancak siz Flash bellek kullanımı konusunda bilinçli iseniz ve Flash bellek virüslerine karşı etkili bir virüs programına sahipseniz bu tür programları kurmanıza gerek yoktur.

Tagged under:

Leave a Reply

Your email address will not be published.