Hakan YANDIM

Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu kitabı yıllardır vermiş olduğum eğitimlerde elde ettiğim tecrübe ile oluşturulmuştur. Kullanıcıların nasıl daha kolay öğrendiğini keşfettiğim ve bu doğrultuda anlatımlarımı gerçekleştirdiğim kitabım artık elinizde. Alanında tüm konuların yer aldığı bir kaynak olan kitabımızı 7den 70e tüm bilgi düzeyindeki kullanıcılara hitap edecek şekilde hazırladık. Sizler için bilgisayar alanında bir başucu kaynağı oluşturduğumuza inanıyoruz.

Temel bölümde: Bilgisayarı açıp kapatmaktan, işletim sistemi kurulumuna; klavye kısayol tuşlarından, bilgisayarınızdan tamamen silinen dosyaları nasıl geri getireceğinize; klasör oluşturmaktan, virüs bulaştırmadan flash belleğin nasıl kullanılacağına; bilgisayarın temel donanım birimlerinden, dosya ve klasör gizlemeye; dosya uzantılarından, dosya büyüklüklerine; sistem geri yüklemeden, bilgisayarınızın kilitlendiğinde ne yapmanız gerektiğine; disk temizleme ve birleştirmeden, bilgisayarınızın fiziksel bakımlarının nasıl yapılacağına; denetim masasında yer alan tüm seçeneklerden, bilgisayarınıza yeni bir yazıcı tanıtmaya; bilgisayarınıza yeni bir yazı tipi yüklemeden, bilgisayarınız için gerekli olan tüm programları kurmaya; program indirmekten, internetten video indirmeye; cd-dvd oluşturmaktan, uzaktaki bir bilgisayarı kontrol etmeye; resimler üzerinde temel düzenlemeler yapmaktan, ağ kurmaya; bilgisayarınızı sağlıklı bir şekilde nasıl kullanmanız gerektiğine kadar geniş yelpazede konulara değindik. İşletim sistemi kurulumunda nelere dikkat edilmesi gerektiğini detaylarıyla ve ekran çıktıları ile inceledik.

İnternet konusunda güncel konulara, bilinmeyenlere değinmeye çalıştık. E-posta adresi alma ve kullanma konusunda önemli ipuçları verdik. İş hayatının vazgeçilmez e-posta yönetim programı olan Outlook 2010 programı anlatımı ile çok da yabancı olmadığınız e-posta konusuna yeni bir soluk getirdik.

Ofis programları konusunda Word, Excel ve Powerpoint programlarının A’dan Z’ye kullanımlarına değindik. Word ile istediğiniz tüm belgeleri oluşturabileceğiniz bilgiyi sizlere aktardık. Word programının tüm menülerini inceledik ve tablo oluşturmaya kadar bilgiye kitabımızda yer verdik. Excel programında iş hayatında kullanabileceğiniz tüm konulara özenle değindik. Excel uygulamalarını aşama aşama anlaşılır şekilde ekran çıktıları ile anlattık. Powerpoint ile sunum oluşturmanın tüm tekniklerine değindik.

Faydalı olması dileğiyle…  Hakan YANDIM