Sağlıklı Bilgisayar Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı Bilgisayar Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

BİLGİSAYAR VE SAĞLIK

Bilgisayar ve sağlık konusu aslında bilgisayar kullanmanın en önemli noktasıdır ancak genellikle bu konuya önem verilmiyor. Küçük yaşlardan itibaren bilgisayar karşısında uzun süre oturmak durumundayız. Birçok sektör çalışanı günde 12 saate yakın zaman bilgisayar karşısında çalışıyor. Sadece iş hayatı için değil birçok bilgisayar kullanıcısı internette gezinmek, oyun oynamak gibi nedenlerle saatlerini bilgisayar başından hiç ayrılmadan geçirebiliyor. Bu durumların etkileri yavaş yavaş gündeme gelmeye başladı. Önceden ağırlık kaldırarak bel ve boyun rahatsızlığı yaşayan kişiler artık oturdukları yerden fıtık olabiliyorlar. Bilek ağrıları yine günümüzde etrafımızda sıkça duyduğumuz rahatsızlıklar arasındaki yerini almış durumda. Özellikle uzun süre fare kullanarak yorulan bileklerde uyuşma, sinir sıkışması ve sonrasında geceleri bizi uyutmayacak kadar ağır acılar yaşatabilecek sendromlar yaşayabiliyoruz.

Bu problemlerin en temel noktası saatlerce bilgisayar kullanmak, bilgisayar karşısında düzgün bir şekilde oturmamak, bilgisayarı masası dışında kanepe üzerinde uzanarak vb. şekillerde kullanmaktan kaynaklanıyor. Yine yaşadığımız sağlık problemlerinin artmasında dizüstü bilgisayarların yaygınlaşması önemli rol oynuyor. Çünkü dizüstü bilgisayarlarda klavye ve ekranın birbirine tümleşik olması duruş bozukluklarına neden olabiliyor. Ayrıca masaüstü bilgisayarlar bir masa üzerinde kullanırken dizüstü bilgisayarlar taşıma rahatlığından dolayı çok farklı yerlerde kullanılabiliyor. Seyahatlerde düzgün bir oturuş sergileyemeden, iki koltuk arasında sıkışarak da olsa dizüstü bilgisayarımızı kullanmaktan vazgeçemiyoruz.

Bilgisayar Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Bilgisayar kullanım alışkanlıklarımızı gözden geçirmeliyiz. Bu şekilde saatlerce bilgisayar başında durmak zorunda mıyız? Önce bunu sorgulamalıyız. Oyun ve internet bağımlılığından bir an evvel kurtulmalıyız.
  • Dizüstü bilgisayarlar ekstra bir klavye ve fare ile kullanılmalı ve kullanıcılar dizüstü bilgisayar karşısında düzgün oturuşu sağlamalıdır.
  • Bilgisayar kullanırken belirli aralıklarla dinlenmeli. Bu aralıklarda gezinmeli, rahatlayıcı egzersizler yapmalı, göz kaslarını dinlendirmek adına uzak noktalara bakılmalıdır.
  • Bilgisayar ekranına çok yakından bakmamalıyız. Bu durum son dönemde yaygın olarak satılan LED-LCD televizyonlar için de geçerlidir. Normalde 32” yani 82 cm televizyon 3,5 metre uzaklıktan izlenmelidir. Ama bizim evlerimizde bu standardı çoğu zaman sağlayamayız ve gözlerimizi hem bilgisayar kullanırken hem de televizyon izlerken yorarız. (1 inç 2,54 cm)
  • Standartlara uygun bir masa ve yüksekliği ayarlanabilir ve sırt desteğine sahip koltuk kullanmalıyız. Genellikle evlerde bilgisayarlar salondaki yemek masalarında veya standartlara uymayan masalarda kullanılırlar. Bu durum duruş bozukluklarına ve sonrasında bel ve boyun rahatsızlıklarına neden olabilir.
  • Otururken bacak bacak üstüne atma, ayaklarımızı bir yere uzatma gibi eylemler beli zorlayabilir. Bu nedenle bilgisayar kullanırken bacaklarımızın üst kısmı yatay olmalıdır.

Microsoft’un Sağlıklı Bilgisayar Kullanma Kılavuzunu bu konu ile ilgili inceleyebilirsiniz.(http://www.microsoft.com/hardware/tr-tr/support/healthy-computing-guide)

Tagged under:

Leave a Reply

Your email address will not be published.