Shift+Delete ile Silinen Dosyaları Geri Getirme

Shift+Delete ile Silinen Dosyaları Geri Getirme

Yanlışlıkla Silinen Dosyaları Geri Getirme

Bu işlem için Recuva isimli program kullanılır. Bu program sayesinde Shift+Delete ile silinen dosyalarınızı geri getirebilirsiniz.  Burada önemli olan sildiğiniz dosyanın yerine sabit disk üzerinde başka bir dosya oluşturulmamasıdır. Ayrıca Disk Birleştirme işlemi yapılmış bir sabit disk üzerinde silinen dosyaları geri getirme işlemi çok başarılı olmamaktadır. Format atılan bir diskten dahi bu program sayesinde dosya kurtarılabilmektedir. Programı çalıştırdığınızda bir sihirbaz sizi yönlendirmekte ve arama sonucunda kurtarabileceğiniz dosyalar listelenmektedir.

Format Atılan Bilgisayardan Veri Kurtarma

Bu işlemler ile yıllar önce silinen dosyalarınızın bile geri geldiğini göreceksiniz. Tabii ki %100 tüm dosyaların geleceğini garanti etmiyoruz.

1. Adım

Sonraki düğmesini tıklayın.

Silinen Dosyaları Geri Getirme

Silinen Dosyaları Geri Getirme

2. Adım

Geri kurtarmak istediğiniz dosya türünü seçin ve Sonraki düğmesini tıklayın. Yalnızca Bilgisayarımdan silinen resimleri fotoğrafları geri getirmek istiyorum diyorsanız sadece Resimler seçili olmalıdır.

3. Adım

Dosyasının Silindiği Yeri Seçin. Burada yaptığınız seçim programa yardımcı olacaktır. Emin değilim seçeneğini seçerseniz arama işlemi günlerce sürebilir.

4. Adım

Son ekranda “Derinlemesine Taramayı Aç” seçili olmalıdır. Sonra Başlat düğmesi tıklanmalıdır.

5. Adım

Tarama sonrası kurtarılabilecek dosyalar listelenir. Kurtarmak istediklerinizi seçin ve Kurtar düğmesini tıklayın.

6. Adım

Dosyalarınız örneğin masaüstünden silinmişse geri kurtarma için başka bölüm seçmelisiniz (Yerel Disk D). Genellikle Yerel Disk C’den silinen dosyalar geri Yerek Disk D’ye kurtarılırsa başarı oranı artacaktır. Zaten aynı disk alanından seçim yaparsanız program sizi uyaracaktır.

Not: Bu işlemi yapan başka programları bulmak için Google arama kısmına “shift delete ile silinen dosyaları geri getirme programı” araması ile birçok sonuca ulaşabilirsiniz.

Tagged under:

Leave a Reply

Your email address will not be published.